fbpx

Studenci AGH wygrali zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge

Krakowski zespół AGH Space Systems triumfował w IX edycji European Rover Challenge, które miały miejsce w Kielcach. Kolejne dwa miejsca zdobyły ekipy ze Szwajcarii.

Podczas tej edycji ERC, 25 drużyn z dwunastu różnych krajów rywalizowało na specjalnie stworzonym torze przypominającym powierzchnię Marsa.

Jak podkreślił Łukasz Wilczyński, szef Europejskiej Fundacji Kosmicznej, poziom konkursu rośnie z każdym rokiem. Zwrócił uwagę na innowacyjność, wskazując na Włochów, którzy przyprowadzili do zawodów zupełnie nową konstrukcję łazika. Cieszył się też, że w zawodach uczestniczą ekipy z coraz to nowych krajów, takich jak Grecja, która w tym roku wzięła udział po raz pierwszy i osiągnęła bardzo dobre wyniki.

Wilczyński podkreślił, że dla wielu uczestników te zawody to prawdziwa szansa na karierę w branży kosmicznej. Chwalił także wysoki standard kształcenia w dziedzinie robotyki i programowania na polskich uczelniach.

Reprezentant zwycięskiego zespołu, Marek de Lorme, wyraził satysfakcję z osiągnięcia sukcesu, mimo napotkanych trudności, takich jak konkurencja “Science”, w której łaziki musiały wykonać próbki na głębokość 30 cm. Dodał, że nowości, takie jak obowiązkowe użycie dronów, były wyjątkowo wymagające.

Za krakowską drużyną, drużyny FHNW Rover Team i EPFL Xplore z Szwajcarii zajęły drugie i trzecie miejsce. Tuż za nimi była drużyna z Warszawy, SKA Robotics.

Poza rywalizacją, uczestnicy i goście mieli okazję uczestniczyć w różnych atrakcjach, takich jak spotkanie z polskim astronautą, Sławoszem Uznańskim, kino na świeżym powietrzu i możliwość sterowania robotami.

Kolejna, X edycja European Rover Challenge, odbędzie się we wrześniu 2024.

 

Dodaj komentarz