fbpx

Znaleziono nowe źródło energii. Ekologiczne i za darmo

W Portland wykorzystano nową, pilotażową metodę dostarczania prądu. Do głównej linii wodociągowej wstawiono sferyczne turbiny, które ograniczą przepływ wody i dostarczą energię do 100 domów. Jeśli projekt się powiedzie, w przyszłości możemy liczyć na więcej ciepła bez dodatkowych opłat.

 

Darmowa energia

LucidPipe to rozwiązanie, zaproponowane przez firmę Lucid Energy. Projekt pilotażowy polega na wstawieniu do głównej linii wodociągowej specjalnych turbin, które ograniczą przepływ wody, dostarczając jednocześnie energię do gospodarstw domowych. Zespół czterech turbin będzie mógł zaopatrzyć 100 domów w prąd. Plusem metody są przede wszystkim korzyści ekonomiczne. Energia pozyskiwana z turbin jest całkowicie darmowa ( będą powstawać przy lokalnych wodociągach miejskich) i nieszkodliwa dla środowiska. Ponadto energia z tego źródła nie wymaga spiętrzania wody. Miasto nie ponosi również skutków ubocznych wynikających z budowy sztucznego zbiornika wodnego. Zastosowanie jej to oszczędność na poziomie 2 mln dol.

 

Metoda przyszłości?

Niestety, możliwość pozyskiwania energii przy lokalnych wodociągach nie wszędzie będzie możliwa. Czynnikiem wykluczającym jest ukształtowanie terenu miasta – zastosowanie turbin jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy przepływ wody wymuszany jest przez grawitację, a spadek  wody jest na tyle duży, że turbiny nie zakłócą procesu samooczyszczania kanałów. Za źródło podobnej energii mogą posłużyć również zbiorniki kanalizacyjne. Warto wspomnieć tu chociażby o spółce Thames Water, która korzysta z odpadów organicznych ze ścieków do produkcji paliwa dla elektrowni.

W Polsce już od kilku lat trwają badania nad pozyskiwaniem prądu z podobnego źródła. Badacze z  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego chcą wykorzystywać substancje ze ścieków do produkcji taniej energii.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: gadzetomania.pl

 

 

 

Dodaj komentarz