fbpx

Niezwykły cud: „Surferka z charakterem” Bethany Hamilton przeżyła atak rekina

13-letnia Bethany Hamilton była wschodząca gwiazdą surfingu. „Deska” była jej życiem i dokładała wszelkich starań, aby stać się najlepszą surferką. Jednakże w październiku 2003 roku, po skończonej sesji surfowania w jej rodzinnym stanie  – Hawajach – zdarzył się poważny wypadek.

Bethany odpoczywała na swojej desce z ręką zwisającą poza nią, kiedy ponad 4-metrowy rekin tygrysi zacisnął swoje szczęki na jej ręce odcinając ją tuż pod ramieniem. Dziewczyna przeżyła ten atak starając się rozpaczliwie dotrzeć do brzegu, gdzie ojciec jej przyjaciółki zrobił opaskę uciskową ze smyczy do deski surfingowej owijając ją ciasno wokół jej bicepsa, aby zatamować gwałtowne krwawienie.

Bethany powiedziała później, że samo ugryzienie rekina nie było bardzo bolesne, ale mogło to być spowodowane wstrzsem, jakiego doznała. Kiedy dotarła na ostry dyżur okazało się, że straciła ponad 60% krwi i była w stanie szoku hipowolemicznego. Los chciał, że jej ojciec miał wyznaczony termin operacji kolana i akurat tego ranka znajdował się w tym samym szpitalu. Córka zajęła jego miejsce na stole operacyjnym. Bethany po tygodniu spędzonym w szpitalu doszła do siebie.

Młoda surferka w wyniku ataku rekina doznała fizycznych obrażeń, ale nie pozwoliła, aby to zniszczyło ją psychicznie. Zamiast przeżyć całe życie w strachu przed wodą, wróciła do surfowania zaledwie trzy tygodnie po tym wypadku. Trochę ponad rok później, zdobyła swoją pierwszą krajową nagrodę, a w roku 2007 spełniła swoje marzenie o byciu zawodową surferką i wygrała wiele zawodów zdobywając po drodze liczne nagrody i sponsorów. W 2004 roku napisała także autobiografię będącą bestsellerem New York Timesa, na podstawie której w 2011 roku nakręcono film pod tytułem „Surferka z charakterem”. W jej postać wcieliła się aktorka AnnaSophia Robb. Jednoręka surferka przedstawiona w filmie wiernie oddała osobę Bethany stając się jej dokładną filmową kopią.

Bethany jest zaangażowana w działalność licznych instytucji charytatywnych. Posiada także własną fundację Friends of Bethany, która wspiera i dodaje otuchy osobom dotkniętym amputacją kończyn. W roku 2013 poślubiła duszpasterza i zapalonego surfera Adama Dirksa, a w czerwcu 2015 roku urodziło im się pierwsze dziecko. Kiedy Bethany ogłaszała publicznie swoją ciążę, powiedziała:

„Ciągle zapominam, że mam tylko jedną rękę…Myślę, że niektóre rzeczy będą stanowiły dla mnie wyzwanie ze względu na jej brak, ale będę musiała po prostu znaleźć swój własny sposób na opiekę nad dzieckiem…Muszę nad tym pogłówkować i wykazać się kreatywnością.”

Niewątpliwie będzie to wymagało od niej zdecydowania i determinacji, a także sporo pozytywnego myślenia, ale dla Bethany nie ma rzeczy niemożliwych.

4

Źródło: europe.newsweek.com, tłumaczenie: Elżbieta Morawska

Dodaj komentarz