fbpx

Polka na czele narodowej opery francuskiej

Opéra national de Lorraine we francuskim mieście Nancy ogłosiła wiadomość o wyborze nowej dyrektorki. Będzie nią polska dyrygentka, 32-letnia Marta Gardolińska, która przejmie stanowisko we wrześniu tego roku. Kontrakt artystki z Operą Lotaryńską potrwa trzy lata. Kim jest Marta Gardolińska?

– Marta Gardolińska należy do nowego pokolenia europejskich artystów, wszechstronnie utalentowanych i obdarzonych niezwykłą energią – skomentował Matthieu Dussouillez, dyrektor generalny i artystyczny Opery Lotaryńskiej.

Opéra national de Lorraine jest jedną z pięciu oper narodowych we Francji, które znajdują się poza Paryżem. Oprócz Nancy można je znaleźć w Lyonie, Strasburgu, Bordeaux i Montpellier. Instytucja w Nancy od kilku lat szukała nowego dyrektora. Wyboru dokonuje się poprzez zaproszenie kilku potencjalnych kandydatów, którzy mają za zadanie poprowadzić produkcje operowe i zapoznać się z koncertami danej placówki:

– W ten sposób dyrekcja, muzycy, chór, cała instytucja poznaje wszystkich kandydatów, a kandydaci instytucję. Muzycy prowadzą wewnętrzne rozmowy, żeby zdecydować, kto się najbardziej wszystkim spodobał. Ostatnie słowo ma oczywiście dyrektor, Matthieu Dussouillez. Cieszę się, że mi zaufano. Nancy ma ogromny potencjał, chęć i zdrową atmosferę do rozwoju – powiedziała Marta Gardolińska.

Polska dyrygentka przedstawi swój program już na wiosnę. Zaprezentuje dwa warianty na wypadek, gdyby obostrzenia we Francji utrzymały się do jesieni.

Kim jest MartaGardolińska?

Marta Gardolińska pochodzi z Warszawy, ale od dziesięciu lat mieszka w Wiedniu. Mimo nowego stanowiska zamierza tam pozostać i przemieszczać się między Austrią a Francją. Artystka studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie zrobiła licencjat, z kolei tytuł magistra uzyskała w Konserwatorium Wiedeńskim. Przez dwa lata była również stypendystką Taki Alsop Conducting Fellowship, ponieważ jej muzykalność i kontakt z orkiestrą spodobały się Marin Alsop, podopiecznej Leonarda Bernsteina. Gardolińska asystowała Marin Alsop w Londynie i Baltimore. Dyrygentka była także związana z Bournemouth Symphony Orchestra, co stanowiło przełom w jej karierze, który zaowocował współpracą z dyrygentem Gustavo Dudamelem, szefem muzycznego Los Angeles Philharmonic i Orquesta Simfonica Simon Bolivar. Nagrała z nim płytę wydaną przez Deutsche Grammophon, nominowaną do tegorocznej nagrody Grammy.

 

Dodaj komentarz