fbpx

Nietypowa ewolucja. Ich inteligencja budzi zachwyt (u biologów)

Badania przeprowadzone. przez biologów z US Marine Biological Laboratory udowodniły, że ośmiornice i część kałamarnic korzysta z funkcji edycji poszczególnych sekwencji swojego RNA, przystosowując się w ten sposób do otaczającego je środowiska. To zupełnie odmienny sposób ewolucji, od tego który znamy w świecie większości zwierząt i wskazuje on na niezwykłą inteligencję morskich zwierząt.

Ewolucja u zwierząt polega z reguły na tym, że w DNA organizmu zachodzą określone mutacje genetyczne. Takie zmiany są wykorzystywane przez RNA do produkcji białek. Niekiedy w procesie edytowania RNA dochodzi do zmiany rodzaju produkowanych w komórce białek. W ten sposób powstają zmiany informacji genetycznej bez potrzeby mutacji. W taki właśnie sposób ośmiornice i część kałamarnic przystosowuje się do nowego środowiska, choć jest to nietypowe rozwiązanie i praktycznie niewykorzystywane w świecie przyrody.

W 2015 r. naukowcy z US Marine Biological Laboratory odkryli, że ów nietypowe skądinąd zjawisko jest dość powszechne u kalmarów pospolitych. Okazało się, że występuje u nich aż 60-proc. edycja sekwencji RNA w układzie nerwowym, w efekcie której są lepiej przystosowane do różnych temperatur wody.

Kolejne badania udowodniły, że edycja sekwencji RNA występuje wyłącznie u  tzw. płaszczoobrosłych, czyli ośmiornic czy kałamarnic, a nie jak początkowo sądzono – u wszystkich głowonogów.

Co ciekawe, edycja dotyczy jedynie zmian w obrębie układu nerwowego, a typowa ewolucja opierająca się o mutacje genetyczne przebiega u nich wyjątkowo wolno. Badacze wysnuli tezę, że zwierzęta te wybrały jeden mechanizm rozwoju, a porzuciły drugi. Kolejne badania pokażą, co rozpoczyna proces edycji sekwencji RNA u kałamarnic. Może okazać się, że wpływa na to nie tylko temperatura wody, ale również forma pamięci kałamarnic.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: spidersweb.pl

 

 

Dodaj komentarz