fbpx

Zakwitły cieszyńskie magnolie, jeden z symboli miasta

W Cieszynie rozkwitły magnolie, które wraz z charakterystyczną dla tego miejsca rośliną, cieszynianką, stanowią symbol tego miasta. W sobotnie popołudnie odbył się zorganizowany spacer z przewodnikiem, wśród zabytkowych willi, gdzie rosną szczególnie okazałe egzemplarze tych drzew.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego ogłosiło, że w tym roku odbędą się dwa spacery ścieżką magnolii: pierwszy zaplanowano na sobotę, a drugi na niedzielę, 7 kwietnia.

Pomysł stworzenia trasy poświęconej kwitnieniu tych drzew zrodził się dzięki inicjatywie zmarłych już muzealników: Danuty Pawłowicz i Mariusza Makowskiego. W Parku Pokoju w Cieszynie znajdują się dwa drzewa magnolii, które są hołdem dla ich pamięci.

Za przyniesienie magnolii do Cieszyna na przełomie XVIII i XIX wieku odpowiada historyk, pedagog, bibliofil i ksiądz Leopold Jan Szersznik. W ciągu następnego stulecia magnolie zdobyły popularność w ogrodach bogatych mieszkańców miasta, stając się symbolem wyrafinowania. W Cieszynie występuje kilka odmian tych drzew, w tym magnolia pośrednia, gwiaździsta i alexandrina.

Obecnie, w okresie kwitnienia magnolii, organizowane są specjalne spacery z przewodnikiem. Rozpoczynają się one od magnolii gwiaździstej, znajdującej się w ogrodzie dziewiętnastowiecznej willi, blisko trzystuletniego kościoła luterańskiego Jezusowego. Trasa spaceru prowadzi przez obszar z budynkami w stylu neorenesansu, secesji oraz modernizmu, a kończy się w Parku Pokoju, którego nazwa upamiętnia traktat kończący wojnę prusko-austriacką o sukcesję bawarską w 1779 roku.

Czas, przez który można podziwiać kwitnące magnolie, wynosi dwa do trzech tygodni, zależnie od warunków pogodowych. Optymalna pogoda dla kwitnienia to brak mrozów i deszczu, przy czym korzystne są chłodniejsze noce.

Dodaj komentarz