fbpx

Komórki macierzyste a COVID-19. Pacjencji szybciej wracają do zdrowia

Dzięki płynowi pobranemu z pępowiny mezenchymalnych komórek macierzystych, pacjenci z COVID-19 szybciej wracają do zdrowia. -To jak technologia inteligentnej bomby w płucach, która przywraca normalną odpowiedź immunologiczną i odwraca zagrażające życiu komplikacje – powiedział dr Camilo Ricordi z organizacji non-profit The Cure Alliance, która zrzesza naukowców z całego świata w celu dzielenia się wiedzą i poprawy leczenia wszystkich chorób.

 

Innowacyjna terapia

Magazyn „STEM CELLS Translational Medicine” opublikował wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na pacjentach z COVID-19. Eksperyment dotyczył 24 pacjentów, którzy byli hospitalizowani w University of Miami Towerlub Jackson Memorial Hospital z powodu COVID-19. U każdego z nich wystąpił zespół ostrej niewydolności oddechowej, która charakteryzuje się gromadzeniem płynu  w płucach i często kończy się śmiertelnie.

Uczestnicy eksperymentu w ramach badania otrzymali dwa wlewy po 100 tys. mezenchymalnych komórek macierzystych (UCMS), z kolei u innych zastosowano placebo. Było to badanie z podwójnie ślepą próbą, czyli ani lekarze, ani pacjenci nie wiedzieli, kto otrzymał zastrzyk z lekiem, a kto placebo.

 

Pacjenci wracają do zdrowia

Efekt? Po jednym miesiącu przeżyło 91 proc. pacjentów którzy otrzymali infuzję – w tym 100 proc. osób poniżej 85. roku życia. W grupie kontrolnej natomiast jedynie 42 proc. osób przeżyło. Ponadto w pierwszej grupie, czas powrotu do zdrowia był krótszy niż w grupie placebo. Więcej niż połowa pacjentów leczonych wlewami UCMSC wyzdrowiała i w ciągu 14 dni została wypisana ze szpitala do domu.

-Nasze wyniki potwierdzają silne działanie przeciwzapalne i immunomodulujące UCMSC. Komórki te wyraźnie zahamowały ‘burzę cytokin’, charakterystyczną cechę ciężkiego COVID-19 – powiedział dr Giacomo Lanzoni z University of Miami Miller School of Medicine, główny autor badania.

Komórki mezenchymalne mają działanie antybakteryjne i wspomagają regenerację tkanek. Ponadto pomagają również w korygowaniu nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej i zapalnej. Po podaniu dożylnym w formie zastrzyku komórki macierzyste przedostają się do płuc. Dokładnie tam, gdzie potrzebna jest terapia u pacjentów z COVID-19 z zagrażającym życiu zespołem ostrej niewydolności oddechowej.-Pępowina zawiera mezenchymalne komórki macierzyste, które można namnażać i dostarczać dawki terapeutycznej dla ponad 10 tys. pacjentów z jednej pępowiny. Jest to wyjątkowy zasób komórek, które są badane pod kątem ich ewentualnego zastosowania za każdym razem, gdy trzeba modulować odpowiedź immunologiczną lub odpowiedź zapalną. Obecnie istnieje ponad 260 badań klinicznych dotyczących leczenia innych chorób autoimmunologicznych – powiedział dr Camilo Ricordi.

 

Odkrycie roku

Zespół dr. Camilo Ricordi z organizacji non-profit – The Cure Alliance – składa się z naukowców posiadających doświadczenie w zakresie komórek macierzystych, chorób płuc i krytycznej opieki medycznej.

Dr Ricordi i jego koledzy z zespołu współpracowali z lekarzami z innych krajów, w tym z naukowcami Chin i z Izraela. Wszyscy dzielili się podobnymi wnioskami – aż 100 proc. leczonych pacjentów przeżywa i zdrowieje szybciej niż ci bez leczenia komórkami macierzystymi. Najnowsze badania udowadniają, że terapia jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim nie niesie poważnych skutków ubocznych.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: polsatnews.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz