fbpx

27 rzeczy, które warto zrobić ze swoim dzieckiem chociaż raz w roku

Na portalu Szafeczka.com znaleźliśmy bardzo wartościowe propozycje, które pozwolą każdemu rodzicowi pogłębić więź ze swoim dzieckiem. Oto one:

1. Odwiedzić nowe miejsce

Cudownie gdyby zawsze mógłby to być wyjazd za granicę… ale wcale nie musi! Każde inne państwo/miasto/wieś to nowa historia, legenda czy tradycje. Warto pokazywać je naszym dzieciom!

2. Wybrać się do biblioteki

Gdy patrzę ukradkiem jak córka czyta kolejną książkę, to rośnie mi serce i pękam z dumy. Biblioteka to dla niej magiczne miejsce. Polecam je i Wam, zwłaszcza że można przy okazji zaoszczędzić na książkach 😉

3. Wybrać się do muzeum

Nie ma co szukać wymówek w tym, że dziecko jest jeszcze za małe. Warto poszerzać horyzonty, otwierać się na wiedzę i sztukę od najmłodszych lat. Muzeum to pojęcie bardzo szerokie. Może być historyczne, sztuki nowoczesnej czy archeologiczne… Wybierajcie, zwiedzajcie i podziwiajcie!

4. Pójść do kina

Uwielbiam filmy, wiecie o tym dobrze. Dlatego nie wyobrażam sobie, aby nie zabrać raz na jakiś czas córki właśnie na seans. W kinie jest coś magicznego. To wyjście na które dzieci nie mogą się doczekać! To zdecydowanie wyjątkowy dla nich dzień!

5. Iść z dzieckiem do teatru

Było muzeum, było kino, to czemu nie teatr? Może na sztukę, może na balet… kto wie czy takie wyjście nie będzie ziarenkiem do nowych zainteresowań Twojego dziecka.

6. Zabrać dziecko na spacer po lesie

Obcowanie z naturą to dość ważna kwestia, a w czasach wszechobecnych ekranów i „pożeraczy czasu” dość często zapominana. Spacer po lesie, taki zwykły. Pełen głębokich oddechów, poznawania przyrody i wypatrywania zwierząt.

7. Rozpalić ognisko

Ognisko we wspomnieniach zawsze jest czymś wyjątkowym. Nie wiem jak Wy, ale ja nie mam w pamięci ogniska, które się nie udało! Dla dzieci to prawdziwe święto. Już od samego rozpalania ognia towarzyszą im emocje. Pozwól koniecznie sobie pomóc, niech to będzie Wasze wspólne ognisko!

8. Wejść na drzewo

A najlepiej to wejdźcie razem, usiądźcie na gałęzi (tylko jakiejś grubej) i zwyczajnie pomachajcie chwilkę nogami.

9. Pojechać na wycieczkę w góry

Jesteśmy w górach każdego roku. Tak się składa, że zazwyczaj w zimie. Szczerze, nie przepadam za marznięciem na własne życzenie, ale w górskich wycieczkach jest jakaś magia. Taka że nawet ten mróz i wszechobecny śnieg mi nie przeszkadzają. A dla dziecka… to prawdziwa wyprawa, niczym wejście na Mount Everest!

10. Wpatrywać się w gwiazdy

To akurat najlepiej na wsi, bo tam widać je dużo lepiej. Do tego wakacje, ciepła noc… może nawet „spadające gwiazdy”!

11. Skakać w kałuży

Do tego można się w sumie delikatnie przygotować, bo skakanie w białej sukience może trochę popsuć atmosferę 😉 Ale jeśli założycie kalosze i pelerynę to czemu nie?!

12. Pobiegać na deszczu

Wymagania te same co wyżej, a radość podobna. Po takiej zabawie gorąca herbata smakuje wybornie 😉

13. Tropić dzikie zwierzęta

Waszym dzikiem zwierzem może być kot czy nawet wiewiórka. Ważne jest podpatrywanie zwierząt, skradanie się… jak prawdziwi naukowcy!

14. Zasadzić roślinkę

Nie musicie do tego od razu mieć ogrodu! Wystarczy że zasadzicie zioło w doniczce czy inną roślinę z ziarenka. Wspólna obserwacja tego, jak na Waszych oczach powstaje prawdziwy organizm z takiego małego ziarenka, to świetna zabawa – a przy tym nauka dla dziecka.

15. Pobawić się z dzieckiem na placu zabaw

Ja wiem, rodzice którzy nie odstępują dziecka na metr to masakra. Ale ja nie o tym. Chociaż raz wyluzuj i pobawcie się razem. Tak jakby nikt nie widział!

16. Przygotować cały obiad z dzieckiem

Ba! Możesz nawet przygotować ten obiad według pomysłu dziecka! Nie bójcie się zaszaleć… w granicach rozsądku oczywiście, bo puree czekoladowe do kotleta schabowego może średnio pasować.

17. Upiec pierniki i je udekorować

Najlepiej zrobić to tuż przed świętami. Ten zapach, wspólne dekorowanie… nie dość że świetna zabawa, coś dobrego na ząb, to jeszcze budujemy wspaniałą przedświąteczną atmosferę!

19. Zjeść na obiad lody

Lody zamiast obiadu – prawdziwy symbol beztroskiego dnia. Nikt przez to nie umrze z głodu, nikt nie przytyje o 5 kg i nikomu zęby od tego nie wypadną. Byle nie weszło to Wam w nawyk 😉

20. Iść na sanki

Póki nie twierdzi, że to obciach 😉

21. Ulepić bałwana

Nie zapomnijcie o marchewce i gałązkach na rączki!

22. Spędzić z dzieckiem cały dzień sam na sam

To ważne. Warto darować tutaj sobie rywalizację rodzicielską czy jakąś dziwną zazdrość. Bądź z dzieckiem sam na sam, nie siedząc razem w domu i robiąc „swoje rzeczy”. Spędźcie ten dzień razem, robiąc to co lubicie.

23. Pozwolić iść spać późno

Przynajmniej dłużej pośpicie rano 😉

24. Zbudować zamek z piasku

Najlepiej taki wielki i koniecznie z fosą!

25. Pozwolić sobie na wagary

Raz na semestr, no chyba nic od tego się nie stanie? W tym czasie możecie wybrać się np. na wycieczkę w góry.

26. Puścić latawiec

Latawiec to jeden z symboli dzieciństwa. Ucieleśnienie tej dziecięcej beztroski… ale jednak na sznurku 😉 Ci bardziej kreatywni mogą zrobić latawiec sami. To dopiero satysfakcja!

27. Zróbcie coś nowego

Może to być pływanie na kajakach, wizyta na hali wspinaczkowej, jazda konno czy próbna lekcja baletu. Próbujcie nowych rzeczy!

Jako rodzice nie możemy zapominać o tym, aby zamiast mówić dziecku co powinno robić, otwierać przed nim jak najwięcej drzwi. Kto wie kiedy (nawet zupełnym przypadkiem) odkryje swoją największą życiową pasję. Coś co może stać się nawet sposobem na życie. A jeśli nie? To zagwarantujesz przynajmniej piękne wspomnienia.

 

Źródło: szafeczka.com

One thought on “27 rzeczy, które warto zrobić ze swoim dzieckiem chociaż raz w roku

Dodaj komentarz