fbpx

Polscy konstruktorzy zbudowali szybowiec, który sam startuje

Polska firma zaprezentowała nowy szybowiec wyczynowy klasy 18-metrowej, nazwany Diana 4 ER. Został on stworzony nad Wisłą przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Co sprawia, że Diana 4 ER jest wyjątkowa? Przede wszystkim to przełom technologiczny. Wprowadzono w nim wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawiają, że jest szybszy, bardziej zwrotny i efektywniejszy niż wcześniejsze modele.

Nowoczesna konstrukcja

Zaawansowana konstrukcja z kompozytów cienkowarstwowych gwarantuje wysoką wytrzymałość i niską wagę, a doskonały profil aerodynamiczny umożliwia osiąganie wysokich prędkości i dalekich przelotów. Szybowiec został w całości zaprojektowany i zbudowany przez firmę Avionic z Górek Wielkich.

Szybowiec jest wyposażony w cichy napęd elektryczny, który pozwala mu startować bez potrzeby użycia wyciągarki lub holu za samolotem.

Światowa klasa

Diana 4 ER to nie tylko nowoczesne technologie, ale także komfort i wygoda dla pilota. Ergonomiczny kokpit zapewnia optymalną pozycję i łatwą obsługę wszystkich instrumentów, a przestronna kabina daje swobodę ruchów podczas długich lotów.

Model ten jest dostępny dla różnych pilotów, nie tylko dla zawodowców. Jeśli chodzi o jakość wykonania, Diana 4 ER w klasie 18 metrów jest naprawdę imponująca. Brałem udział w projektowaniu kabiny i skrzydeł – mówi Sebastian Kawa, osiemnastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata.

Diana 4 ER to nie tylko nowy szybowiec, to symbol polskiej innowacyjności i zdolności technologicznych. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, polscy inżynierowie mogli stworzyć produkt, który może konkurować z najlepszymi szybowcami na świecie, a nawet je przewyższać.

Dodaj komentarz