fbpx

Polak autorem zdjęcia dnia NASA

Marcin Ślipko, polski fotograf, został wyróżniony przez NASA tytułem autora Astronomicznego Zdjęcia Dnia na dzień 31 stycznia. Jego fotografia, ukazująca nocne niebo nad regionem Dolnego Śląska, a szczególnie nad Śnieżką, zyskała międzynarodowe uznanie.

Program Astronomiczne Zdjęcie Dnia (APOD) prowadzony przez NASA od 1995 roku, codziennie prezentuje wyjątkowe zdjęcie kosmiczne wybrane z tysięcy zgłoszeń z całego świata. Wyróżnienie otrzymane przez Marcina Ślipko jest postrzegane jako jedno z najbardziej prestiżowych w kręgach astrofotografii.

W dniu 31 stycznia polski fotograf dołączył do grona dziesięciu Polaków, którzy kiedykolwiek zdobyli to wyróżnienie, co podnosi wartość tego osiągnięcia. Zdjęcie, które przyniosło mu ten honor, zostało zrobione w Polsce. Informacje te zostały podkreślone przez magazyn “Astronomia — miesięcznik dla miłośników nocnego nieba” na ich platformach społecznościowych.

Marcin Ślipko wyraził swoją radość na platformach społecznościowych, mówiąc, że jest to wyjątkowy moment dla niego i dla osób, które wspierają go w jego pasji.

Jego fotograficzne dzieło przedstawia konstelację Oriona na tle góry Śnieżka. Obraz, wykonany przy użyciu długich ekspozycji, zawiera wiele słabo widocznych obiektów kosmicznych, w tym Mgławicę Oriona i Płomień, otoczone zakrzywioną Pętlą Barnarda. W kompozycji, utrwalonej za pomocą kamery szerokokątnej, uwieczniono także inne ikony nocnego nieba, takie jak niebieska gromada gwiazd Plejady, czerwona Mgławica Rozeta, a także gwiazdy Procjon, Betelgeza, Rigel i Aldebaran. Zdjęcie to jest szczegółowym świadectwem nocnego nieba, z Orioniem, który w nadchodzących miesiącach będzie coraz wyżej widoczny na niebie po zachodzie słońca.

Źródło: apod.nasa.gov

Dodaj komentarz