fbpx

’Dzielna Bessie’. Pierwsza czarnoskóra pilotka uhonorowana w kolekcji lalek Barbie

Dzielna, młoda kobieta, która w latach 20. została pierwszą czarnoskórą pilotką stała się bohaterką wyróżnioną w serii lalek Barbie, poświęconej „Inspirującym kobietom”.

Znana ze swoich śmiałych wyczynów  i sztuczek samolotowych Bessie Coleman przełamała nowe schematy w dziedzinie lotnictwa. Zainspirowała również całe pokolenia  rdzennych Amerykanów i kobiet pilotów. Pomimo dyskryminacji rasowej i płciowej, Bessie Coleman została pierwszą czarnoskórą kobietą lotnikiem dzięki swojej ogromnej determinacji.

Aby uzyskać licencję musiała udać się aż do Francji, ponieważ w tamtym czasie w USA nie było możliwości szkolenia pilotów dla czarnoskórych kobiet. Jako pierwsza Afroamerykanka zdobyła międzynarodową licencję pilota.

Lalka „Brave Bessie” (Dzielna Bessie) została wykonana na jej podobieństwo i nosi tradycyjny oliwkowo-zielony kombinezon lotnika, w tym czapkę z jej inicjałami „BC”.

-Wspaniale było dowiedzieć się więcej o tak odważnej kobiecie, która wyprzedzała swoje czasy – powiedziała projektantka opakowania lalki Priscila Bara.

Siostrzenica Bessie, Gigi Coleman, połączyła siły z firmą Mattel, aby stworzyć Barbie.

Utrzymywanie dziedzictwa Bessie przy życiu zawsze było dla mojej rodziny wyrazem miłości. Mamy nadzieję, że dzięki tej lalce więcej osób odkryje historię Bessie i zostanie nią zainspirowanych.

Coleman urodziła się 26 stycznia 1892 roku i dorastała w biednej rodzinie w Atlancie. Aby zdobyć pieniądze, pomagała matce zbierać bawełnę, jednak cały czas marzyła o studiach. Dzięki temu, że udało się jej opłacić pierwszy semestr studiów, dowiedziała się, że kobiety we Francji mają więcej praw – a nawet mogą latać samolotami.

Coleman postawiła sobie za cel zostać pilotem. Jednak amerykańscy lotnicy nie chcieli jej uczyć. Uczyła się więc języka francuskiego i oszczędzała pieniądze. W wieku 29 lat popłynęła do Francji, zapisała się do szkoły lotniczej i 15 czerwca 1921 roku otrzymała międzynarodową licencję pilota.

Barbie

Wróciła do Stanów Zjednoczonych i zadziwiała tłumy wyczynami, dzięki którym zyskała przydomek „Dzielna Bessie”. W 1922 roku stała się pierwszą Afroamerykanką, która odbyła publiczny lot – i nadal zarabiała na życie, pokazując swoje akrobacje lotnicze.

Coleman wykonywała najróżniejsze  figury  swoim samolotem, a nawet chodziła po skrzydłach w powietrzu. Zaszokowała tłumy, skacząc ze spadochronem z samolotu, podczas gdy drugi pilot przejął stery.

Coleman podróżowała po kraju, dając lekcje latania i przemówienia – i zawsze odmawiała występów tam, gdzie obowiązywała segregacja rasowa dla publiczności. . Na jednym z wydarzeń Coleman dowiedziała się, że będą osobne wejścia dla „białych i czarnych”. Powiedziała, że nie wystąpi, jeśli nie będzie tylko jednej bramy. Prowadzący imprezę ulegli.

Coleman zginęła w 1926 roku w wypadku lotniczym, w wieku 34 lat.  Jednak projektanci nowej Barbie wydanej w tym miesiącu mają nadzieję podnieść jej rangę jako amerykańskiej ikony na nowe wyżyny.

Barbie

 

Źródło: Good News Network,  disciplesofflight.com

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz