fbpx

Smog jako paliwo? Tak, dzięki belgijskim naukowcom!

Smog może stać się odnawialnym źródłem energii? Badania nad tym prowadzą belgijscy naukowcy, którzy mają już prototyp urządzenia, mogącego przeprowadzić taki proces!

Belgijscy naukowcy, pod przewodnictwem profesora biotechnologii Sammy’ego Verbruggena, prowadzą zaawansowane badania nad prototypem urządzenia, które w prosty sposób mogłoby utylizować smog. Skutkiem ubocznym tej czynności byłoby wytwarzanie czystej energii, a do zajścia całego procesu wystarczy podobno odrobina… światła. I odpowiednia technologia, rzecz jasna.

Najważniejsze, że w kontekście środowiska pomysł brzmi jak dwie pieczenie na jednym ogniu!

Zespół naukowców, złożony z przedstawicieli Uniwersytetu w Antwerpii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego (KU Leuven, jak kto woli), których wspólnym członem jest wspomniany już profesor Verbruggen, opracował niewielkie, z pozoru bardzo proste urządzenie. Składa się ono z dwóch komór, które oddziela od siebie membrana. To właśnie ona jest sercem całego projektu – a zarazem jego największą tajemnicą!

Belgowie nie zdradzają zbyt wielu szczegółów. Wiadomo jedynie, że do stworzenia membrany wykorzystali specjalne nanomateriały, które odpowiadają za całe zamieszanie. Przechodzący przez urządzenie smog, zostaje odseparowany od czystego powietrza, a skutkiem ubocznym reakcji jest gaz wodorowy. Ten zaś wykorzystać można między innymi w motoryzacji.

 

Czytaj więcej na: exumag.com

One thought on “Smog jako paliwo? Tak, dzięki belgijskim naukowcom!

  • 15 kwietnia 2023 at 17:22
    Permalink

    Jeśli patent się sprawdzi, Górny Ślask stanie się bogatszy od Liechtensteinu.

    Reply

Dodaj komentarz