fbpx

Czterodniowy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia. Rusza rewolucyjny program

W obecnych czasach większość osób pracuje według XX-wiecznej koncepcji pięciodniowego tygodnia pracy. Niedługo może się to zmienić. W Wielkiej Brytanii ruszył rewolucyjny program. Ponad 3000 pracowników w 70 firmach rozpocznie tam czterodniowy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia. Eksperyment potrwa sześć miesięcy.

Według organizatorów, że jest to największy czterodniowy program pilotażowy na świecie.

Firmy biorące udział w przedsięwzięciu będą wypłacać 100 proc. wynagrodzenia przez 80 proc. czasu, w zamian za zobowiązanie do utrzymania co najmniej 100 proc. wydajności — podaje Bloomberg.

Badanie jest organizowane przez 4 Day Week Global we współpracy z think tankiem Autonomy, kampanią 4 Day Week UK oraz badaczami z Cambridge University, Oxford University i Boston College.

Naukowcy będą współpracować z każdą uczestniczącą organizacją, aby zmierzyć wpływ na produktywność i samopoczucie jej pracowników, a także wpływ na środowisko i równość płci.

“Kiedy wychodzimy z pandemii, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że nową granicą konkurencji jest jakość życia, a zredukowana godzina pracy skoncentrowana na wydajności jest środkiem zapewniającym im przewagę konkurencyjną” — powiedział cytowany przez Bloomberga Joe O’Connor, dyrektor generalny 4 Day Week Global.

Juliet Schor, profesor socjologii w Boston College i główny badacz projektu pilotażowego, powiedziała: “Będziemy analizować, jak pracownicy reagują na dodatkowy dzień wolny pod względem stresu i wypalenia, zadowolenia z pracy i życia, zdrowia, snu, zużycie energii, podróże i wiele innych aspektów życia”.

“XX-wieczna koncepcja pięciodniowego tygodnia pracy nie jest już najlepszym rozwiązaniem dla biznesu XXI wieku (…). Jesteśmy głęboko przekonani, że czterodniowy tydzień bez zmiany wynagrodzenia lub świadczeń stworzy szczęśliwszą siłę roboczą i będzie miał równie pozytywny wpływ na produktywność firmy, wrażenia klientów i naszą misję społeczną” — dodała.

Źródło: nytimes.com

One thought on “Czterodniowy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia. Rusza rewolucyjny program

Dodaj komentarz