fbpx

Kozy wolą uśmiechniętych ludzi. Zdenerwowanych ignorują

Jak się okazuje, nie tylko ludzie odczuwają sympatię do uśmiechniętych osób, reguła ta dotyczy również niektórych zwierząt. Jak wykazali naukowcy, znajdują się wśród nich również kozy. Według badań, potrafią one rozróżnić emocje malujące się na ludzkich twarzach.

Umiejętności zwierząt do pojmowania ludzkich emocji mogą być szerzej rozpowszechnione niż tylko wśród zwierząt domowych – mówi autor badań dr Alan McEligott z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.

Kozy lubią uśmiechniętych ludzi

Badania przeprowadzone zostały na 20 kozach z Buttercups Sanctuary for Goats w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytani. Zwierzętom pokazano dwa zdjęcia tej samej osoby. Na jednej fotografii człowiek miał wesołą minę, na drugiej wyrażającą gniew.

W magazynie “Royal Society Open Science” naukowcy poinformowali, że kozy szły prosto do zdjęć uśmiechniętych osób, zupełnie pomijając te z nieprzyjemnym wyrazem twarzy.

Jako pierwsi pokazaliśmy, że kozy nie tylko rozróżniają te dwie emocje, ale również wolą towarzystwo osób wesołych – opowiada główny autor opublikowanej pracy, dr Christian Nawroth.

Co ciekawe, takie zachowanie kóz zaobserwowano tylko wtedy, kiedy wesołe zdjęcie znajdowało się po prawej stronie. Kiedy leżało po stronie lewej, kozy nie miały preferencji wobec pokazanych im fotografii.

Naukowcy uważają, że zjawisko może być spowodowane faktem, że kozy używają tylko części mózgu do przetwarzania informacji. Lewa półkula odpowiada za rozumienie pozytywnych emocji, prawa zaś za unikanie złych twarzy.

Naukowcy podkreślają, że ich badania nie udowodniły, że kozy potrafią odczytywać wszystkie emocje malujące się na ludzkich twarzach.

Dotychczas nie mieliśmy żadnego dowodu, że zwierzęta takie jak kozy miały zdolność czytania emocji z twarzy człowieka. Nasze wyniki otwierają nowe ścieżki do zrozumienia emocjonalnego życia wszystkich zwierząt domowych – powiedziała współautorka badań Natalia Albuquerque z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii.

Badania mogą pomóc w traktowaniu zwierząt hodowlanych z większą troską.

Źródło: BBC, news.sky.com, itv.com

Dodaj komentarz