fbpx

Zamiast oprysków na komary montują budki dla jerzyków

W Starachowicach zamontowano budki lęgowe dla jerzyków. Zdaniem prezydenta miasta Marka Materka, jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż opryski.

– Póki co jest susza, ale przyjdzie czas, gdy pojawi się deszcz, będzie mokro i ciepło, wtedy pojawią się komary. Nie będziemy opryskiwać miasta w trosce o inne stworzenia, w walce z komarami pomogą nam jerzyki – mówił Marek Materek, prezydent Starachowic.

W mieście zamontowano 100 budek lęgowych, wykonanych na polecenie samorządu, przez podopiecznych Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie.

Według prezydenta miasta, jest to ekologiczne i korzystne ekonomicznie rozwiązanie. Opryski na komary na tak dużym terenie jak miasto są niezwykle kosztowne, a oprysk jednorazowy czy punktowy nie ma skuteczności. Gmina nie może stosować tych środków na prywatnych działkach, ogródkach, łąkach czy lasach, a stosowanie oprysku na wybiórczych terenach nie przynosi żadnego efektu. Dodatkowo efektywność jeszcze spada, gdy pada deszcz.

Tymczasem jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść nawet 20 tys. komarów czy meszek.

– Ornitolodzy są zgodni: gdyby w miastach zamontować na wyższych budynkach mieszkalnych budki dla tych ptaków, problem komarów rozwiązałby się sam. Jerzyk jest ptakiem czystym, nie brudzi elewacji ani parapetów – przekonuje prezydent Starachowic.

 

One thought on “Zamiast oprysków na komary montują budki dla jerzyków

  • 30 kwietnia 2020 at 15:18
    Permalink

    Super rozwiązanie. Inne miasta i gminy powinny też postąpić podobnie na swoim terenie.

    Reply

Dodaj komentarz