fbpx

Organizacja ochrony przyrody zaleca, żeby nie zagrabiać liści

Organizacja ochrony przyrody w Kanadzie “Nature Conservancy” sugeruje, aby tej jesieni ludzie pozwolili sobie na “pełną naturalność” na swoich trawnikach. Pozostawienie takiego dywanu z liści zapewni różnego rodzaju insektom i innym stworzeniom schronienie na czas zimy.

Zostawcie swoje grabie w szopie, a liście na ziemi – oto wiadomość, jaką przekazuje Nature Conservancy z Kanady, zwyczajnie zachęcając ludzi, by oszczędzili sobie trudu na rzecz dobra środowiska.

“Każdy z nas uwielbia patrzeć na kolorowe liście, ale niekoniecznie lubimy, gdy trzeba je uprzątnąć” – mówi rzeczniczka Nature Conservancy, Jessica Panetta.

Ta organizacja non-profit zapewnia, że pozostawienie opadłych liści na swoim podwórzu to prosty uczynek, który może jednak okazać się pomocny we wspieraniu bioróżnorodności na podwórku za domem.

Liście leżące na ziemi zapewniają schronienie rodzimym owadom, w tym zapylaczom, tym samym pomagając im przetrwać zimę.

“Stosy liści mogą służyć za środowisko życia owadów, które, tak jak my, próbują jedynie przeczekać zimne miesiące” – mówi Panetta.

Kobieta dodaje również, że zapewniając schronienie owadom i innym stworzeniom, pomagamy jednocześnie większym zwierzętom, takim jak ptaki, które z nadejściem wiosny zaczną szukać pożywienia. To także szansa dla każdego na ponowne nawiązanie kontaktu z naturą i ujrzenie różnego rodzaju ptaków i motyli.

Wiele osób, na przykład Kate i Tory Matoga, z chęcią wybiorą lenistwo na rzecz dobra przyrody.

“W ogóle mi to nie przeszkadza. Dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić, skoro to dobre dla środowiska?” – mówi Kate.

Choć liście zapewniają naturalną ściółkę, inni obawiają się także o kondycję swojego trawnika, gdy nadejdzie wiosna.

“Koniec z corocznym obowiązkiem grabienia liści brzmi świetnie, jednak jednocześnie trochę boję się o to, że mój trawnik zwiędnie” – mówi Moni Orife.

Okazuje się, że jest sposób, by tego uniknąć i pomóc roślinom i zwierzętom, jednocześnie utrzymując porządek – Panetta sugeruje, by zagrabić jedynie liście z trawnika z przodu posesji, a zostawić te leżące na podwórku za domem. Zamiast je wyrzucać, zagrabione liście można także umieścić na ziemi wokół pni drzew i w kwietnikach. – “Zapewni to te same korzyści, utrzymując jednak porządek na waszych trawnikach” – mówi Panetta.

Źródło: globalnews.ca

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz