fbpx

Skarb w lesie pod Szczecinem – poszukiwacze odnaleźli 70 złotych monet

Członkowie Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna, pasjonaci historii, natrafili na niezwykłe odkrycie w lesie pod Szczecinem. W metalowej puszce, schowanej pod ziemią, odnaleźli łącznie 70 złotych monet – dolary i ruble.

Nieoczekiwane znalezisko z przeszłości

Łukasz Istelski ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna podzielił się z agencją PAP przebiegiem wydarzeń. Grupa ta, która zwykle poszukiwała przedmiotów z okresu II wojny światowej, takich jak guziki czy monety, tym razem natrafiła na coś znacznie bardziej wartościowego. “Nikt się nie spodziewał znalezienia złotych monet” – wspominał Istelski, dodając, że ich poszukiwania koncentrowały się na śladach walk z początku 1945 roku, czyli bitwy o Szczecin.

Podczas poszukiwań jeden z członków grupy natrafił na metalową puszkę, zakopaną na głębokości około 15-20 cm, która była mocno skorodowana. “Rozpadała się w rękach” – relacjonował Istelski. Z puszki wysypały się złote monety – dolary i ruble, co zostało uznane za spełnienie marzeń każdego poszukiwacza.

Tajemnicze pochodzenie znaleziska

Istelski zauważył, że pochodzenie monet może być związane z działaniami wojennymi, choć nie ma pewności co do ich dokładnego źródła. Zapytany o wartość znaleziska, stwierdził, że dla stowarzyszenia ma ono wartość bezcenną, choć numizmatycznie może być warte ponad 100 tysięcy złotych. Znalezione monety mają zostać przekazane do starostwa powiatowego.

Prezentacja znaleziska

6 listopada 2023 roku skarb ten został zaprezentowany w Szczecinie. Metalowa puszka z monetami, znaleziona w lesie koło Szczecina, teraz staje się ważnym elementem lokalnej historii.

Istelski podkreślił, że działalność detektorystów to nie tylko poszukiwania, ale także pasja i chęć odkrywania historii. “Staramy się pokazać, że detektorysta to nie tylko ktoś, kto rozkopuje pola rolników, ale osoba, która działa z pasją” – powiedział. To znalezisko dowodzi, że detektorystyka może przynieść ważne i wartościowe odkrycia, przyczyniając się do ochrony dziedzictwa historycznego.

Dodaj komentarz