fbpx

W Indonezji urodził się krytycznie zagrożony nosorożec

Ostatni weekend przyniósł światu dwa nadzwyczajne wydarzenia w dziedzinie ochrony przyrody. W Indonezji urodził się rzadki nosorożec sumatrzański, co jest istotnym osiągnięciem w wysiłkach na rzecz ochrony tego gatunku stojącego na krawędzi wyginięcia. Ten młody nosorożec, którego imię jeszcze nie zostało wybrane, waży już imponujące 25 kg. Jego narodziny w Parku Narodowym Way Kambas na Sumatrze są drugim takim przypadkiem w tym roku, co jest znaczącym postępem w ochronie tego najmniejszego z nosorożców, z liczebnością poniżej 80 osobników na świecie.

Nosorożec sumatrzański, pomimo swojego statusu jako najmniejszy z nosorożców, może dorastać do masy jednej tony. Zagraża mu kłusownictwo i zmiany klimatyczne, co czyni każde narodziny niezwykle cenne, zwłaszcza że w rezerwacie w Indonezji zdarzają się one rzadko.

Równie istotnym wydarzeniem jest pojawienie się nowego członka gatunku nosorożca czarnego w Wielkiej Brytanii. Maluch przyszedł na świat w Chester Zoo w Cheshire, ciesząc pracowników zoo, którzy mieli okazję obserwować ten moment. Nosorożec czarny, większy od sumatrzańskiego, kiedyś był pospolity w Afryce, ale jego populacja również została zredukowana przez kłusownictwo. Obecnie żyje na wolności ponad 6 tysięcy tych zwierząt, jednak nie wszystkie podgatunki są równie liczne.

Jednym z krytycznie zagrożonych podgatunków jest nosorożec czarny Diceros bicornis michaeli. Nowonarodzone młode i jego matka Zuri należą właśnie do tego podgatunku. Dzięki staraniom ochroniarzy, populacja tych zwierząt na wolności obecnie wynosi kilkaset sztuk. Każde narodzenie jest znaczące, biorąc pod uwagę rzadkość rozmnażania się samic i długość ciąży.

Te dwa wydarzenia zapewniają iskierkę nadziei na przetrwanie tych cennych gatunków nosorożców. Programy ochronne i hodowlane są niezbędne w walce o zachowanie tych majestatycznych zwierząt, które są nieodzowną częścią naszego ekosystemu.

Dodaj komentarz