fbpx

Jak nauczyć się jazdy na nartach? Poradnik krok po kroku

Początki nauki jazdy na nartach to fascynująca przygoda, która jednak może wywoływać pewne obawy u niedoświadczonych osób. Nie wiesz, czego się spodziewać? A może zastanawiasz się, jak się przygotować? Oto poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości!

Przygotowanie przed sezonem to konieczność

Zabawa na stoku to świetny trening całego ciała. Wzmacnia wszystkie partie mięśniowe, a także stymuluje pracę układu krążenia. Do tego poprawia też koordynację ruchową. Abyś jednak mógł czerpać w pełni z korzyści, jakie daje jazda na nartach, musisz najpierw zadbać o swoją kondycję.

Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, początkowo może Ci być trudno przyzwyczaić się do wysiłku. Dlatego też, zanim zaczniesz wybierać narty czy rękawice narciarskie, dobrze przygotuj się do jazdy pod kątem kondycyjnym. Rób proste ćwiczenia – przysiady, rozciąganie, skakanie na skakance. Im lepszą masz kondycję, tym łatwiej będzie Ci nauczyć się jeździć na nartach.

Czy da się samemu nauczyć jeździć na nartach?

Rozpoczynając naukę jazdy na nartach, idealnym miejscem będzie profesjonalny ośrodek narciarski z trasą oznaczoną jako niebieska i tzw. oślą łączką. Początkowo najlepiej zainwestować w naukę z doświadczonym instruktorem, chyba że masz kogoś ze znajomych, kto na własną odpowiedzialność podejmie się tej roli.

Możesz uczestniczyć w różnych kursach oferowanych przez ośrodki narciarskie:

  • Kursy grupowe – mają swoją specyficzną dynamikę – uczestnicy motywują się nawzajem i wspierają. W ciągu 16-20 godzin możesz opanować na nich narciarstwo na tyle, by śmiało zjeżdżać na niebieskich trasach i czerpać przyjemność z jazdy.
  • Kursy indywidualne – instruktor skupi się tylko na Tobie i poświęci Ci mnóstwo czasu. Dostosuje też metody nauczania do Twojego stylu uczenia się i poziomu umiejętności. Poprawi Twoje błędy oraz będzie dawał przydatne wskazówki. Szybko nauczysz się podstawowych technik, takich jak skręcanie oraz zatrzymywanie się i używania wyciągów.

Samodzielna nauka nie zawsze może być skuteczna i bezpieczna. Przede wszystkim w taki sposób możesz utrwalić szkodliwe nawyki. Nie jest ich łatwo się później pozbyć. Do tego konieczna jest silna motywacja i samodyscyplina. Skorzystanie z wiedzy doświadczonej osoby nie tylko uprzyjemni Ci naukę, ale też znacznie ją przyspieszy.

Co kupić na początek nauki jazdy na nartach?

Na samym początku nie warto kupować najdroższych ubrań. Najlepiej jest sprawdzić, co dokładnie Ci się podoba i w czym czujesz się komfortowo. Koniecznie na stoku musisz mieć ze sobą gogle, nawet te najprostsze. Powinny mieć dwie szyby, które pozwolą Ci zauważyć wszystko, co się dzieje dookoła – zarówno w mglistych warunkach, jak i w słoneczne dni.

Oprócz tego kup też bluzy narciarskie, kurtkę, spodnie i skarpety. Niezbędna będzie bielizna termiczna, która zapewni Ci odpowiedni komfort i ciepło. Przyda się także opaska lub kominiarka pod kask oraz rękawice, najlepiej jednopalczaste. Kask możesz kupić lub wypożyczyć na miejscu, podobnie jak narty czy kije. Musisz mieć też specjalne buty narciarskie.

Jak wybrać buty narciarskie?

Buty narciarskie powinny być miękkie w przypadku osób początkujących. Ich flex wynosi od 60 do 90. Muszą być dobrze dopasowane – nie powinny być ani zbyt ciasne, ani za luźne. Przymierzaj je w długich skarpetkach, w których będziesz jeździć na nartach. Nie rób tego w cienkich rajstopach czy stópkach. Dobrze dobrane obuwie narciarskie pozwoli Ci zachować większą kontrolę podczas jazdy, a także podniesie Twój poziom bezpieczeństwa.

Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Na samym początku narty możesz wypożyczyć – jeśli nie wiesz, czy sport ten będzie dla Ciebie, lepiej nie kupuj drogiego sprzętu. Z pewnością w wypożyczalni podpowiedzą Ci, jakie narty będą dla Ciebie odpowiednie. Przed wyjazdem na stok sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne elementy stroju. Pamiętaj, że zawsze możesz dokupić ciepłe bluzy lub softshelle narciarskie w sklepie Sportano.

To, jak będzie przebiegać nauka jazdy na nartach, zależy między innymi od sportu, jaki wybierzesz:

  • Narciarstwo biegowe – biegówki, których się tutaj używa, nie mają kantów i są bardzo wąskie. Są przeznaczone na trasy płaskie lub w pagórkowatym terenie. Taka forma aktywności nie jest bardzo wymagająca pod kątem fizycznym, a do tego znacznie bezpieczniejsza. Istnieje kilka technik biegania – podstawowe to klasyczny i łyżwowy. Warto nauczyć się ich pod okiem konstruktora.
  • Narciarstwo zjazdowe – prędkości tutaj są wyższe niż przy biegowych, dlatego też koniecznie ucz się z doświadczoną osobą. Dzięki temu nauczysz się prawidłowej postawy i nie będziesz np. nadmiernie usztywniać kręgosłupa w pozycji zjazdowej. Instruktor nauczy Cię też techniki jazdy pługiem, która pozwoli Ci kontrolować narty.
  • Narciarstwo carvingowe – warto się nim zainteresować po nauczeniu się jazdy na nartach zjazdowych. Na carvingowych może jechać tylko do przodu – nie ma tutaj opcji, by jeździć bokiem. Najważniejsze w tym wypadku jest opanowanie jazdy na krawędziach nart.

Jak długo zajmuje nauka jazdy na nartach?

W ciągu jednego sezonu możesz spokojnie nauczyć się podstaw jazdy na nartach. W tym czasie opanujesz między innymi wjeżdżanie na różne wyciągi i zjeżdżanie z tras niebieskich czy czerwonych przy użyciu skrętu ślizgowego. Prawdopodobnie nie nauczysz się jazdy na krawędziach. Jest to bardziej zaawansowana technika, na której opanowanie należy poświęcić wiele godzin.

Warto też wiedzieć, że nie jest zalecane spędzanie całego dnia na nartach, czyli np. od 8.00 do 20.00. Wystarczające będą 3-4 godziny dziennie, zwłaszcza jeśli planujesz np. tygodniowy wyjazd. Dobrą strategią jest jazda na zmianę z odpoczynkiem. Jeśli masz lekcje z instruktorem, ważne jest, by po nich zrobić przerwę, wypić herbatę i zjeść obiad, a przed powrotem na stok zrobić ponownie rozgrzewkę.

Pamiętaj na koniec, że dobry narciarz to ten, który jeździ przede wszystkim bezpiecznie, a nie ten, który z pełną prędkością przeciska się między początkującymi, nie kontrolując swoich nart. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci się dobrze przygotować do pierwszych przygód na stoku!

Dodaj komentarz