fbpx

Wąchanie rozmarynu poprawia pamięć nawet o 75%

Na temat oddziaływania rozmarynu na ludzki umysł rozprawiano już 500 lat temu, jednak dopiero teraz naukowcy zyskali w tej kwestii 100 proc. pewność. Badania brytyjskich psychologów wykazały, że wdychanie olejku eterycznego tej rośliny znacznie poprawia pamięć. Wyniki ogłoszono 9 kwietnia na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Rozmaryn to niesamowite wielofunkcyjne zioło. Jej liście stosowane były już w medycynie ludowej od wieków. Rozmaryn był już znany w Grecji, jako preparat do poprawy pamięci. Studenci często umieszczali gałązki rozmarynu we włosach podczas nauki do egzaminów.

Badania wykazały, że kwas rozmarynowy, który zawiera w swoim składzie blokuje przedostawanie się wodnych rodników do mózgu, które negatywnie wpływają na pamięć. Inne naturalne kwasy pomagają chronić komórki organizmu i DNA przed uszkodzeniami również wolnych rodników.

W szeregu testów, które potwierdziły wspomagające pamięć działanie rozmarynu, wzięło udział 66 zdrowych dorosłych osób. Ochotników podzielono na dwa zespoły. Pierwszy umieszczono w pokoju nasyconym zapachem rozmarynu, drugi zajął pomieszczenie “bez zapachu”.

Członkowie obu grup mieli wykonać szereg zadań pamięciowych (m.in. odnaleźć ukryte przez badaczy przedmioty) w jak najkrótszym czasie. Z postawionymi przed wolontariuszami trudnościami lepiej poradziła sobie grupa z pachnącego rozmarynem pokoju. – Różnica pomiędzy obiema grupami wyniosła 60-75 proc. – mówi Jemma McCready, jedna z badaczek.

Naukowcy zbadali również krew poddających się badaniu. W osoczu osób wdychających olejek rozmarynowy odnotowano wyższe stężenie eukaliptolu – jednej z najważniejszych substancji aromatycznych rośliny (nazywa się go również 1,8-cyneolem). Zdaniem naukowców substancja ta stymulując nerw węchowy, wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Badania opublikowane w Therapeutic Advances In Psychophsrmacology sugerują że związek chemiczny cyneol znajdujący się w rozmarynie odpowiedzialny jest za lepsze funkcjonowanie pamięci. Badania wykazały, że podczas aktywności mózgu cyneol wchłania się do krwiobiegu szybciej i można zaobserwować bardziej pozytywne wyniki w obszarze zapamiętywania.

Psychologowie mają nadzieję, że wspomagające pamięć właściwości rozmarynu znajdą zastosowanie w leczeniu osób z zaburzeniami pamięci. W tej kwestii potrzebne są jednak szczegółowe badania.

Inne właściwości Rozmarynu:

– łagodzi migreny oraz bóle głowy

– używany jest również w leczeniu zawrotów głowy i epilepsji

– podnosi ciśnienie krwi

– wspomaga odzyskiwanie sił po długoterminowym stresie

– wykazuje działania przeciw bólowe i przeciwzapalne

– stymuluje wzrost włosów

– kąpiel w rozmarynie działa natomiast pobudzająco

 

Źródło: dailymail.co.uk

Dodaj komentarz