fbpx

Powstał najdłuższy tunel rowerowy w Europie. Ma trzy kilometry długości

W Bergen w Norwegii powstał tunel o długości 3 km, przeznaczony dla rowerzystów i pieszych. Nowa trasa ma pomóc w obniżeniu emisji gazów cieplarnianych w mieście. Jest to najdłuższa tego typu konstrukcja w Europie.

W norweskim Bergen wybudowano 3-kilometrowy w Europie tunel przeznaczony wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Władze miasta informują, że inwestycja stanowi kolejny rekord, który wpisuje się w charakter miasta. Tunel ten nie tylko umożliwi mieszkańcom wygodne przemieszczanie się, ale również stanie się miejscem wielu treningów, jak również organizacji wydarzeń sportowych. “W Bergen zawsze lubimy bić rekordy, a teraz posiadamy najdłuższy tunel rowerowy na świecie. Jesteśmy przekonani, że to miejsce będzie bardzo popularne wśród mieszkańców” – powiedział przewodniczący rady miasta, Rune Bakervik.

Tunel łączący dzielnice Minde i Fyllingsdalen w Bergen jest zlokalizowany obok linii szybkiego tramwaju. Pierwotnie miał on służyć jako droga ewakuacyjna dla mieszkańców miasta. Władze miasta zdecydowały jednak, że lepiej byłoby wykorzystać go jako drogę przeznaczoną dla pieszych i rowerzystów. Budowla o szerokości 6 metrów — 3,5 m dla rowerów i 2,5 m dla pieszych — pozwala na przejechanie tunelu w czasie około 10 minut, podczas gdy przejście pieszo zajmuje około pół godziny.

Tunel w Bergen ma za zadanie ułatwić przemieszczanie się mieszkańcom bez konieczności korzystania z samochodów oraz przyczynić się do zmniejszenia ruchu w mieście co przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Inwestycja ta zapewniła mieszkańcom miasta nowe możliwości dotarcia do celu.

Aby zachęcić lokalną społeczność do korzystania z nowego tunelu, zamontowano wewnątrz kolorowe oświetlenie i zadbano o to, aby minimalna temperatura wynosiła w nim 7 st. C. Dla bezpieczeństwa zamontowano także kamery i telefony.alarmowe. Uroczyste otwarcie tunelu zaplanowano na 15 kwietnia, a jego użytkowanie będzie możliwe w godzinach od 5:30 do 23:30.

One thought on “Powstał najdłuższy tunel rowerowy w Europie. Ma trzy kilometry długości

Dodaj komentarz