fbpx

Naukowcy ZUT w Szczecinie w elitarnym gronie. Otrzymali miliony złotych na badania

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otrzymali blisko 4,5 miliona złotych na finansowanie badań w ramach programu OPUS. Jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, wynik ten potwierdza wysoki poziom naukowych prac prowadzonych na tej uczelni.

Prof. Mirosława El Fray wraz ze swoim zespołem uzyskała 1,8 mln zł na innowacyjne badania nad tworzeniem biomateriałów wstrzykiwanych, które będą wykorzystywane jako szkielety wspomagające odbudowę tkanek w procesie leczenia złamań kości.

Profesor Rafał Rakoczy otrzymał z kolei 2,2 mln zł na badania nad efektami pola elektromagnetycznego na transdermalne dostarczanie leków (np. poprzez plastry). Warto zwrócić uwagę, że Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny znalazł się w gronie dwóch wybranych uczelni z regionu (razem z Uniwersytetem Szczecińskim), których projekty zostały docenione w rankingu.

„Tegoroczne rozdanie grantów w programie OPUS potwierdziło rangę badań naukowych prowadzonych na naszej uczelni. W sytuacji, gdy liczba wniosków zgłaszanych w konkursach NCN systematycznie rośnie, a jednocześnie zamrożenie budżetu instytucji powoduje mniejsze możliwości finansowania badań, tylko najlepsze projekty w kraju mają szansę przejść weryfikację i uzyskać wsparcie z programów zewnętrznych” – podkreślają przedstawiciele uczelni.

Dodatkowe granty dla naukowców na początku kariery

Szczecińscy naukowcy zdobyli również inne granty. W konkursie PRELUDIUM 22, przeznaczonym dla młodych badaczy przed uzyskaniem stopnia doktora, trzech naukowców z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej otrzymało finansowanie.

Mgr inż. Martyna Sokołowska otrzymała blisko 140 tys. zł na projekt, który ma szansę przyczynić się do rozwoju zrównoważonej gospodarki. Mgr inż. Martyna Jurkiewicz otrzymała 70 tys. zł na badania mające na celu poprawę jakości powietrza, a mgr inż. Piotr Rychtowski otrzymał niemal 140 tys. zł na kontynuację badań dotyczących eliminacji zanieczyszczeń gazowych.

Konkurs PRELUDIUM 22 oferuje młodym naukowcom możliwość zdobycia doświadczenia w prowadzeniu projektów badawczych jeszcze przed doktoratem. „Osiągnięcie sukcesu przez badaczy z Szczecina jest szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę, że w tym roku do finansowania zakwalifikowano tylko 10% zgłoszonych projektów” – dodają przedstawiciele uczelni.

Dodaj komentarz