fbpx

Pułkownik Romuald Lipiński, weteran spod Monte Cassino, przeżył niezapomnianą Wigilię

Pułkownik Romuald Lipiński, weteran spod Monte Cassino, przeżył niezapomnianą Wigilię dzięki inicjatywie RMF FM i wsparciu Polonii Amerykańskiej oraz polonijnych organizacji. Do jego domu przybył konwój świętego Mikołaja, niosąc choinkę i prezenty, wśród których znalazły się polskie przysmaki takie jak słodycze, soki, pierogi, a także wędliny.

Wydarzenie uprzyjemniły występy polonijnych zespołów — PKM Polish Folk Dance Ensemble z Filadelfii oraz Wiślanie z Baltimore, które umiliły czas kolędami. Specjalne życzenia przekazał także konsul Mikołaj Rychlik z Waszyngtonu.

Pułkownik Lipiński, wzruszony, przyjął to spotkanie jako hołd dla swoich towarzyszy z Monte Cassino, wspominając Wigilie z dzieciństwa i odległe czasy wojny. Nie ukrywał emocji, mówiąc o tym wyjątkowym wieczorze.

Dodatkowo pułkownik otrzymał świąteczne kartki od uczniów dwóch polonijnych szkół — z Poconos w Pennsylwanii oraz Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Wzruszony podkreślił, jak ważne jest dla niego pamiętanie o tych, którzy walczyli.

Chociaż po wojnie nie wrócił do Polski, Polska pozostała dla niego miejscem wyjątkowym. Jako aktywny uczestnik polonijnych wydarzeń, często bywa zapraszany na spotkania w Ambasadzie RP. Jego miłość do Polski i Polaków jest niezmienna, co podkreśla w wielu wypowiedziach.

Na uroczystym stole nie zabrakło pierogów, ulubionego dania pułkownika, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Danutę Konefał z polonijnej firmy cateringowej Creative European Cooking. “Pan pułkownik bardzo je lubi, dlatego dziś także tu są” – mówiła Konefał.

To wydarzenie było nie tylko wyrazem szacunku dla pułkownika, ale i przypomnieniem o sile wspólnoty i tradycji, które łączą Polaków na całym świecie.

Dodaj komentarz