fbpx

Kupiła wazon za 3,99 dolara. Zarobiła fortunę

Jessica Vincent z USA może mówić o niezwykłym szczęściu. Kobieta natrafiła antykwariacie na barwny wazon, który później okazał się drogocennym eksponatem dla kolekcjonerów. Zakupiła go za niecałe 4 dolary, a jego wartość na aukcji okazała się zdumiewająco wysoka.

Vincent nabyła niepozornie wyglądający wazon w sklepie z używanymi przedmiotami za jedyna 3,99 dolara. Przedmiot, który przyciągnął jej uwagę, okazał się o wiele więcej wart. Znalazł się on na aukcji w domu aukcyjnym Wright, gdzie osiągnął cenę ponad 100 tys. dolarów (ok. 400 tys. złotych).

W wywiadzie dla CNN Vincent wspomniała, że regularnie odwiedza sklepy z używanymi rzeczami wraz ze swoim partnerem. Nie spodziewała się, że tym razem zwykły wazon okaże się cennym przedmiotem kolekcjonerskim. Przedmiot zaciekawił ją ze względu na interesujący i starannie wykonany wzór, z elegancko dmuchanego półprzezroczystego czerwonego i nieprzezroczystego szkła w kolorze morskiej piany.

Vincent zauważyła, że wazon nie tylko jest piękny, ale i wyjątkowo dobrze wykonany, niepodobny do większości tanich szklanych wazonów. Dodatkowo zaintrygowały ją znaki — mała litera “M” na spodzie naczynia — sugerujące, że został wyprodukowany we Włoszech, z renomowanego szkła Murano, z wyspy koło Wenecji słynącej z produkcji szkła.

– Miałam przeczucie, że może być wart tysiąc, a nawet dwa tysiące dolarów – przyznała.

Po powrocie do domu Vincent opublikowała zdjęcia wazonu w internetowej grupie poświęconej szklanym wyrobom.

Członkowie grupy szybko rozpoznali nazwę znanej włoskiej huty szkła, a później udało im się również zidentyfikować projektanta wazonu jako Carlo Scarpę.

Wazon pochodzi z serii “Pennellate”, którą Scarpa, architekt i projektant szkła oraz mebli, stworzył dla huty szkła Venini w 1942 roku, będąc jej dyrektorem artystycznym.

“Pennellate” oznacza “pociągnięcia pędzlem”, co nawiązuje do malarskiego charakteru dzieł. Wazon prezentuje “koncepcję wazonu jako płótna” – jak opisał dom aukcyjny Wright. Venini wyprodukowała nieliczną serię tych wazonów, przetrwało ich niewiele, stąd ich wysoka wartość na aukcji.

Jessica Vincent: Potrzebowałam pieniędzy bardziej niż wazonu

Wazon został wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Wright w ramach aukcji “Ważne włoskie szkło”, gdzie wyceniono go na 30-50 tys. dolarów.

Ostateczna cena sprzedaży była ponad dwukrotnie wyższa i osiągnęła 107 tys. dolarów.

Dodaj komentarz