fbpx

Cierpisz na nietolerancję laktozy- sprawdź, jak rozwiązać ten problem!

Na czym polega nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy, czyli cukru występującego w nabiale to bardzo powszechna alergia pokarmowa. Jest ona wynikiem braku laktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za prawidłowe trawienie. Może ona wystąpić zarówno u noworodków, dzieci, jak i u osób dorosłych. Powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które objawiają się przede wszystkim bólem brzucha, biegunki, wzdęcia, zjawisko “przelewania” w jelitach, a niekiedy również wymioty i nudności. Nasilenie tych objawów zależy przede wszystkim od ilości laktozy, jakie zawierają, a także stopnia niedoboru laktazy. Bardzo często nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się dopiero po dłuższym czasie od zjedzenia produktów nabiałowych, dlatego początkowo można wiązać je z innymi przyczynami. Uczulenie na laktozę jest więc niekiedy bagatelizowane, a osoby cierpiące na nie nie wiedzą, w jaki sposób mogą poprawić swój komfort życia.

Jakich produktów unikać przy nietolerancji laktozy?

W przypadku osób, u których zdiagnozowana została nietolerancja laktozy najważniejsze znaczenie ma dieta lactose free. Polega ona na całkowitym wyeliminowaniu lub znacznym ograniczeniu spożywania produktów mlecznych. Należy zwracać także szczególną uwagę na produkty zawierające w swoim składzie mleko w proszku, serwatkę oraz tłuszcz mleczny. One także mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Konieczne jest dokładne analizowanie składów poszczególnych produktów, gdyż składniki z laktozą mogą znajdować się w wielu z nich.

Do tego, aby określić dokładny jadłospis produktów, które można spożywać, przy alergii na laktozę jest stopień jej nietolerancji, który jest bardzo indywidualnym wskaźnikiem. Trzeba więc obserwować, jak bardzo nasilone są objawy po zjedzeniu określonej ilości nabiału. Jeśli są one bardzo delikatne, to oznacza, że nie trzeba całkowicie rezygnować z tego rodzaju produktów, ale ograniczyć je do minimum. W takiej sytuacji można sięgnąć po nabiał, który podlega procesom fermentacji, czyli po jogurty, śmietanę czy kefir. Bakterie w nich zawarte mogą wspomagać procesy trawienia laktozy. Znaczne ograniczenie spożywania nabiału wiąże się ze zbyt małą ilością wapnia, jaka dostarczana jest do organizmu. Z tego względu bardzo ważne jest uzupełnienie go poprzez spożywanie takich produktów, jak ryby, jarmuż, fasola, soja, drób czy słonecznik. Można również sięgnąć po napoje mleczne niezawierające w swoim składzie laktozy.

Dlaczego warto zdecydować się na catering dietetyczny?

Dieta pudełkowa cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na to, że nie trzeba samodzielnie skomponować swojego jadłospisu oraz przyrządzać posiłków. Wystarczy wybrać interesującą nas dietę oraz dzienną ilość kalorii, jaką chcemy spożywać. Codziennie pod same drzwi dostarczone zostaną posiłki na cały dzień. Są one nie tylko zdrowe, ale również smaczne, gdyż do ich przygotowania używane są wyłącznie składniki najwyższej jakości. Jest to więc doskonała opcja dla osób, które nie lubią lub nie mają czasu na codzienne zakupy i gotowanie.

Niewątpliwą zaletą diety pudełkowej są także właściwie zbilansowane posiłki, które zawierają odpowiednie ilości mikro- i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla osób cierpiących na różnego rodzaju nietolerancje, czy pragnących zrzucić wagę. Odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze mają bowiem wpływ na ogólne samopoczucie oraz stan zdrowia. Stosowanie tego rodzaju diety jest doskonałą okazją do tego, aby na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dodatkowo posiłki są różnorodne, dzięki czemu można próbować nowych smaków bez obaw o to, że dieta będzie monotonna i nudna. Dzięki diecie pudełkowej nie trzeba samodzielnie zastanawiać się, co przyrządzić do jedzenia. Jeszcze jedną zaletą, która także przemawia na korzyść, jest fakt, że każdy z posiłków zapakowany jest w praktyczne i wygodne pudełko, które można zabrać ze sobą do pracy czy na uczelnię. Po zjedzeniu posiłku wystarczy je wyrzucić.

Zalety pudełkowej diety lactose free

Catering dietetyczny oparty na posiłkach niezawierających glutenu jest przede wszystkim bardzo wygodnym i komfortowym rozwiązaniem. Dieta pudełkowa lactose free została opracowana przez dietetyków na bazie bezpiecznych składników. W posiłkach wykorzystywane są wyłącznie produkty bez laktozy lub roślinne zamienniki nabiału. Są one skomponowane w taki sposób, aby dostarczały do organizmu niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie nie wywoływały nieprzyjemnych dolegliwości związanych z alergią pokarmową. Tego typu dieta ma charakter eliminacyjny polegający na usunięciu z codziennej diety pokarmów, które mogą nasilać alergię pokarmową. Zostały one zamienione na takie składniki, które są w pełni bezpieczne dla osób nietolerujących laktozę, a jednocześnie są cennym źródłem wapnia, witaminy D oraz żelaza, czyli składników odżywczych, których po wyeliminowaniu lub ograniczeniu nabiału może brakować w organizmie. Jest to więc wygodny, a przede wszystkim bezpieczny sposób na zdrowe odżywianie.

Dodaj komentarz