fbpx

Jak poradzić sobie z nałogami? Brytyjscy badacze zdradzili sekret

Zmagasz się z nałogami i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? Badacze Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, odkryli że nawet chwilowy kontakt z naturą może być pomocny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie na grupie 149 osób, z którego jasno wynika, że kontakt z naturą może pozytywnie wpływać na częstotliwość sięgania po używki – takie jak niezdrowe przekąski, kawa czy papierosy. Swoje wnioski opublikowali w czasopiśmie „Health & Place” – w artykule czytamy, że dostęp do ogrodu lub działki zmniejszał u uczestników chęć sięgnięcia po niezdrowe jedzenie i inne używki. Co więcej, tendencja ta była zauważalna także u tych osób, które miały widok z okna na las lub inny pas zieleni.

Przebywanie na łonie natury pozytywnie wpływa na nasz dobrostan psychiczny i fizyczny, jednak możliwość redukcji intensywności pragnień poprzez samo patrzenie na zieleń rzuca zupełnie nowe światło na wcześniejszy wnioski – wyjaśniła autorka badań Leanne Martin.

Bardzo możliwe, że wiedza ta przyczyni się do większej dbałości o tereny zielone – w tym publiczne parki, łąki kwietne i miejskie ogrody – zwłaszcza w obrębie placówek leczenia uzależnień i zaburzeń łaknienia.

Te wyniki mają również implikacje dla zdrowia publicznego i przyszłych programów mających na celu ochronę i inwestowanie w rozwój terenów zielonych – dodała Leanne Martin.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: F5

Dodaj komentarz