fbpx

Niezwykłe! Obiecująca terapia raka odbytnicy – remisja u wszystkich pacjentów

Tak sytuacja w przypadku terapii dotyczących nowotworów zdarza się niezwykle rzadko – remisja u KAŻDEGO z pacjentów to sytuacja bezprecedensowa w historii leczenia raka.

Naukowcy poinformowali o niezwykle obiecujących wynikach badań nad lekiem znanym jako dostarlimab – po raz pierwszy w historii udało się osiągnąć 100% skuteczność, czyli wyleczyć wszystkich biorących w testach pacjentów.

Prowadzący badania nad nowotworem odbytnicy lekarze sprawdzali w nich skuteczność medykamentu o nazwie dostarlimab (na rynku jako Jemperli), czyli leku immunokompetentnego stosowanego generalnie przy nowotworze trzonu macicy.

Ja się okazuje był to strzał w dziesiątkę, ponieważ wczesne wyniki wskazują na zaskakującą skuteczność.  Choć eksperymentalne leczenie ukończyło dotąd jedynie 12 osób (badania trwają),  to u wszystkich odnotowano remisję.

Warto podkreślić, że nowotwory jelita grubego wykazujące zaburzenia genów mutatorowych słabiej reagują na chemioterapię i radioterapię, znacznie zwiększając konieczność interwencji chirurgicznej, ale z drugiej strony czynią komórki rakowe bardziej podatnymi na odpowiedź układu odpornościowego, szczególnie wzmocnioną lekami immunokompetentnymi.

Dostarlimab jest zatem dla tych pacjentów szansą na skuteczną terapię i zachowanie dotychczasowej jakości życia. Należy bowiem pamiętać, że ze względu na umiejscowienie zmian zabiegi chirurgiczne są obarczone ryzykiem poważnych konsekwencji, często pozostających z pacjentami na całe życie, jak dysfunkcje pęcherza i jelita, nietrzymanie moczu i kału, bezpłodność, dysfunkcje seksualne i wiele innych.

U pacjentów biorących udział w badaniach z użyciem dostarlimab udało się uniknąć zarówno operacji, jak i chemio- i radioterapii, bo po 6 miesiącach przyjmowania leku co trzy tygodnie u wszystkich pacjentów stwierdzono całkowitą odpowiedź kliniczną, czyli brak jakichkolwiek śladów raka, potwierdzoną rezonansem magnetycznym, badaniem PET, endoskopią, biopsją i innymi badaniami.

Źródło: geekweek.interia.pl

Dodaj komentarz