fbpx

Ratownicy uwolnili z sieci rybackich młodą samicę wieloryba

Kanadyjscy ratownicy uwolnili młodą samicę wieloryba z rybackich lin i sieci, po ponad dwóch tygodniach prób – podały w środę kanadyjskie media.

Operacja ratunkowa odbyła się w rejonie ujścia rzeki Św. Wawrzyńca, gdzie w poniedziałek zauważono półtoraroczną samicę walenia. Na miejsce wysłano ekipy ratunkowe, w tym zespół Campobello Whale Rescue Team, składający się z naukowców i byłych rybaków.

Dyrektor kanadyjskiego zespołu ratunkowego z Kanadyjskiego Instytutu Wielorybów, Mackie Greene, określany przez media jako doświadczony “odplątywacz”, podkreślił po udanej akcji, że “nie ma drugiego takiego doświadczenia, co jest jedną z przyczyn, dla których to robimy”.

Greene wyjaśnił, że gdy półtoraroczną samicę zauważono po raz pierwszy, była zaplątana w sieci i liny, które krępowały prawie całe jej ciało, co utrudniało jej wzrost.

Ratownicy podpłynęli do wieloryba małą łodzią, skąd mogli sięgnąć do niego długimi specjalnymi tyczkami – tłumaczył mediom Greene.

Ministerstwo rybołówstwa i oceanów poinformowało we wtorek, że młodą samicę walenia po raz pierwszy zauważono 22 czerwca u wybrzeży Nowego Brunszwiku. W kilku próbach ratownicy usunęli część sieci i zamocowali znacznik do śledzenia zwierzęcia.

Media podały, że zauważona samica wieloryba to prawdopodobnie córka 35-letniej samicy o imieniu War.

Źródło: cbc.ca

Dodaj komentarz