fbpx

Prezent od NASA: Dowiedz się, co zarejestrował Teleskop Hubble’a w twoje urodziny

Ludzie od zawsze z ciekawością spoglądali w rozgwieżdżone niebo. Dzięki zdobyczom cywilizacji, możemy robić to bardziej dokładnie niż kiedykolwiek. Urządzenia wyniesione na orbitę pozwalają dostrzec nieznany, odległy i tajemniczy świat. 

Teleskop Hubble’a każdego dnia fotografuje odległe galaktyki, robi to już od ponad 30 lat. W ciągu tego czasu niejednokrotnie był naprawiany, nowelizowany, ale po dziś dzień służy nauce. Został on osadzony na orbicie okołoziemskiej przez wahadłowiec kosmiczny Discovery w kwietniu 1990 roku. Na jego pokładzie znalazły się dwa aparaty fotograficzne. Jest jednym z największych teleskopów. Kosztował 1,5 miliarda dolarów, jego długość to 13,1 m, a waga 11,5 tony. Jako pomoc do identyfikacji jego celów badawczych, astronomowie stworzyli katalog 15 milionów gwiazd.

Teleskop bada Wszechświat 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Teraz każdy może zobaczyć, jakie zdjęcia zrobił na przykład w dniu jego urodzin.

Na stronie internetowej nasa.gov wystarczy wpisać datę, a wyszukiwarka wyświetli  obrazy zarejestrowane tego dnia na przestrzeni ostatnich 30 lat. Niestety rok wybierany jest losowo.

Poniżej przykładowe zdjęcie z dnia 30 czerwca 1998 roku.

Na powyższej fotografii znajduje się tak zwana Mgławica Mrówkowa (Ant Nebula).
Mgławica Mrówkowa ukazuje intrygujące symetryczne wzory, wyrzeźbione w płatach gazu wyrzucanego z umierającej gwiazdy, podobnej do Słońca.

Jest to bardzo ciekawe narzędzie, polecamy każdemu do przetestowania. Poniżej kilka przykładowych zdjęć:

 

Źródło: nasa.gov

Dodaj komentarz