fbpx

W Holandii istnieje dom seniora, w którym studenci mogą zamieszkać za darmo

Domi opieki Humanitas w Deventer  w Holandii to wyjątkowe miejsce, w którym seniorzy mieszkają razem ze studentami. Ci ostatni mogą przebywać tam za darmo, będąc w zamian tak zwanym „dobrym sąsiadem”, który przez kilka godzin dziennie zapewni opiekę i towarzystwo mieszkańcom ośrodka. Gea Sijpkes, dyrektorka domu opieki, która wpadła na ten pomysł tłumaczy, że towarzystwo młodych osób dobrze wpływa na podopiecznych placówki.

W holenderskim domu opieki mieszka w tej chwili 6 studentów oraz 160 podopiecznych. Szefowa obiektu osobiście sprawdziła każdego studenta, zanim zadzwoniła do niego i powiedziała, że został wybrany do udziału w programie. Skupiała się na ich przeszłości, sprawdzała motywację. Chciała wiedzieć, dlaczego chcą mieszkać w domu spokojnej starości.

Dyrektorka zapewnia, że młodzi ludzie szybko zaprzyjaźniają się ze starszymi. W jej ocenie obie grupy mają sobie wiele do zaoferowania. Studenci wnoszą w życie seniorów świat zewnętrzny, sprawiają, że sami otwierają się na nowe możliwości i wynalazki.

– Seniorzy opowiadają niesamowite historie, interesują się młodymi ludźmi. Zawsze chcą wiedzieć, czy mają dziewczyny i czy zostaną na noc – żartuje Sijpkes. – Kiedyś rozmawiali tylko o tym, że są chorzy albo że ktoś umarł. Teraz rozmawiają o imprezie, na którą Jurriën (jeden ze studentów) wybiera się do Amsterdamu.

Jurriën zapewnia, że stara się opowiadać swoim sąsiadom o tym, co dzieje się na jego uniwersytecie. – Mój świat staje się ich światem.

Sijpkes tłumaczy, że program „Dobry sąsiad” przygotowywała z myślą o swojej placówce, nie widzi jednak przeszkód, by został rozszerzony na inne ośrodki.

 

Źródło: humanitasdeventer.nl

 

 

Dodaj komentarz