Wynalazek Polaków radykalnie przyspieszy przesył danych w internecie
Polska po raz kolejny może zadziwić świat. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli w pełni optyczny przełącznik fotoniczny, który wręcz zrewolucjonizuje internet. Wynalazek pozwoli zwiększyć nawet stukrotnie przesył danych w sieci.
Prace nad wynalazkiem trwały przez dwa lata. Opracowywany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej w pełni optyczny przełącznik fotoniczny pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w internecie. Możliwe, że w przyszłości skorzystają z niego nie tylko firmy, ale także indywidualni klienci, którzy, przykładowo, w ciągu sekundy będą mogli ściągnąć swój ulubiony film. – Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji – wyjaśnia prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych, pod kierunkiem którego prowadzone są badania. I dodaje, że obecnie w celu przesyłania danych stosuje się przełączniki optyczne elektroniczne. Ich działanie to skomplikowany proces.
Ma go uprościć, ale także stukrotnie przyspieszyć, wynalazek opracowany przez naukowców z politechniki. Wszystko dzięki zmianie technologii przesyłu. Ponadto żywotność innowacyjnego przełącznika prosto z Lublina będzie większa niż tych wykorzystywanych obecnych.
- Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych – zapewnia prof. Kisała. – Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii. Badania, które są prowadzone na specjalistycznym sprzęcie w Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej, potrwają do końca roku. Wtedy też będzie gotowy prototyp przełącznika. Naukowcy zajmują się teraz głównie sprawdzaniem działania nowego urządzenia, m.in. jego odporności na wysokie i niskie temperatury. Urządzenie czeka obecnie na przyznanie ochrony patentowej. Lubelskim przełącznikiem zainteresowało się już kilka firm, które w przyszłości chcą się zająć jego dystrybucją.
Źródło: interia.pl