fbpx

Lubisz tańczyć? Dowiedz się, czy potrafisz!

Lubisz tańczyć, ale nie wiesz, czy dobrze ci to wychodzi? Zespół angielskich badaczy sprawdził, co wpływa na jakość naszych ruchów na parkiecie.

Teoretycznie wszystko jest kwestią gustu. Coś, co przez jedną osobę może zostać uznane jako atrakcyjne, przez drugą może być niezauważone, albo budzić niesmak. Jednak taniec rządzi się własnymi prawami. Zespół naukowców z Northumbria University w Anglii postanowił przebadać 39 kobiet w wieku 18-30 lat – obserwując ich ruchy taneczne na parkiecie – i wyodrębnić w ten sposób regułę, która świadczy o dobrym poczuciu rytmu.

Uczestniczki badania miały swobodnie tańczyć przez 30 sek. do chwytliwego kawałka muzycznego. Po zarejestrowaniu ich tańca badacze rozmazali ich wygląd – chodziło o to, by w żaden sposób wygląd fizyczny nie podlegał ocenie obserwujących 57 mężczyzn i 143 kobiety.

Te przypadkowe jury złożone z 200 osób miało ocenić występ każdej z pań przyznając im punkty w skali od 1 do 7. Na tej podstawie wyłoniono po 5 ocenionych najgorzej i 5 z najlepszymi wynikami.

W kolejnym etapie badacze skupili się na nauce – a konkretnie na biomechanice. Dwójka specjalistów została poproszona o analizę tańców – zarówno tych z najwyższą jak i najniższą punktacją. Dzięki temu udało się wskazać na pewną powtarzalną regułę – zarówno przypadkowe jury jak i specjaliści od biomechaniki stwierdzili, że tym atrakcyjniejszy był taniec, im bardziej ekspresyjne były ruchy bioder tańczących pań.

Dużą popularnością cieszyły się też asymetryczne ruchy kończyn – one także zostały ocenione jako atrakcyjne. Zdaniem badaczy, uczestniczki, które je wykonywały miały dobry kontakt z własnym ciałem, nie mając przy tym problemu ze zdolnościami motorycznymi. Przypomnijmy jednak, że badanie dotyczyło wyłącznie tańczących pań – w przypadku panów, reguły byłyby zupełnie inne.

Mężczyźni na parkiecie swoimi ruchami chcą raczej pokazać swoją wielkość i siłę potencjalnym rywalom, niż przypodobać się kobietom – wyjaśnił Nick Neave, autor badania.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: F5

Dodaj komentarz