fbpx

Rosja wprowadziła całkowity zakaz GMO

gmo-corn-word-735-300-735x300

Rosja przyjęła nową ustawę zakazującą jakichkolwiek upraw GMO i modyfikacji genetycznych zwierząt na terenie Federacji Rosyjskiej. Ustawa wprowadza również całkowity zakaz importu produktów GMO,  które według jej zapisu mogą  stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego.

Nowe przepisy, jak twierdzą autorzy ustawy, pomogą Rosji stać się potentatem na światowym rynku produktów ekologicznych  – zwłaszcza, że ​​globalny popyt na  naturalną, zdrową żywność szybko i stale rośnie.

Przeciwnicy nowej ustawy, lobbyści koncernów GMO twierdzą, że Rosja wprowadza nowe prawo z obawy przed konkurencją i nowymi technologiami. Pierwszy projekt ustawy o GMO był przedmiotem gorącej debaty, przeciwnicy za wszelka cenę chcieli go odrzucić,  posiłkując się argumentem w postaci raportu, z którego wniosków wynikało, że produkty GMO są zdrowe i bezpieczne.

Raport opracowany przez naukowców sponsorowanych  m.in  przez Monsanto, na wniosek Ministra Rolnictwa został poddany dogłębnej  analizie m.in przez specjalistów w dziedzinach bioinformatyki i informatyki z jednostek badawczych Rosyjskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu z Miami,  którzy podsumowali go następująco:

Przeprowadziliśmy ponowną analizę przeglądu danych badawczych zawartych w raporcie i okazały się one sprzeczne z wnioskami autorów, co więcej nie znajdują żadnych potwierdzeń naukowych i nie wykraczają poza tzw. błąd statystyczny

Z kolei w opinii naukowców z  OAGB  metoda zastosowana w raporcie nie pozwala na zidentyfikowanie prawdziwych skutków działania GMO, wręcz przeciwnie – ukrywa ich toksyczne działanie.

W ciągu ostatnich kilku lat dowody naukowe na poparcie tezy, że GMO nie stwarza zagrożenia dla ludzi i środowiska mocno topnieją. W ubiegłym roku ponad połowa  z 28 krajów Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakazie upraw GMO

Rosja poszła o krok dalej. Według niektórych ekspertów krok ten może mieć długotrwałe konsekwencje dla tego sektora gospodarki . Nowe prawo może otworzyć rosyjskiemu rolnictwu szanse na zdobycie rynków amerykańskich i europejskich.

 

Czytaj więcej na sekrety-zdrowia.org

2 thoughts on “Rosja wprowadziła całkowity zakaz GMO

Dodaj komentarz