fbpx

Migrena jest sygnałem: za dużo! Sprawdź jak się jej ustrzec

Jeśli przez większość życia migrena wyłączała cię z zewnętrznego życia i sprawiała, że cały świat kurczył się tylko do przestrzeni łóżka, nie oznacza to, że musi tak być zawsze. Przed migreną można się ustrzec stosując kilka prostych sposobów.

 

Migrena może zaskoczyć w każdej chwili. Zazwyczaj objawia się silnym bólem całej głowy i oczodołów, towarzysza jej nudności i dyskomfort w ciele. Nasze ciało jest mądre i dostarcza nam nieprzyjemnych ataków, aby nas ochronić. Migrena oznacza bowiem „za dużo”. To żółta kartka od ciała, które mówi, że czas się zatrzymać. Migrenę powodują zazwyczaj: stres, przebodźcowanie, niezdrowa dieta i brak snu. Zadbanie o tych kilka ważnych aspektów, może przynieść długoterminową ulgę.

 

Wycisz się i zadbaj o sen

Dolegliwość zazwyczaj dotyka osoby przepracowane, które żyją w permanentnym stresie i pod presją czasu. Zadbanie o właściwy sen jest absolutną podstawą. I nie chodzi wyłącznie o jego długość, ale przede wszystkim jakość. Najbardziej odżywczy sen to taki, gdy kładziemy się do łóżka przed godz. 22.00. W ten sposób skorzystamy z trzech faz snu głębokiego (NREM). Ta faza gwarantuje zregenerowanie ciała i organów wewnętrznych oraz skutecznie podnosi odporność. Sen pomaga również zadbać o właściwą równowagę w naszych jelitach. Spanie w godzinach 22.00-6.00 lub 21.00-5.00 daje optymalny wypoczynek i regeneruje ciało.

 

Spoczynek czy ruch?

Włączenie do codziennego grafiku kilkunastominutowej medytacji mindfulness (np. bodyscan lub medytacji liczenia oddechów) pomaga wyciszyć myśli i skupić się na „tu i teraz”. Właściwie nie chodzi o jakąś konkretna technikę, ale znalezienie sposobu, który pomoże się wyłączyć ze świata on-line i wrócić w całkowitej uważności do siebie. Oprócz medytacji sprawdzą się również wszelkie techniki ruchowe takie jak tai chi, joga, pilates, a nawet zwykły spacer po lesie. Nie jest ważna długość wykonywania danej czynności, lecz regularność. Zapamiętaj! Nawet 10 minut każdego dnia ma znaczenie.

 

Dieta też jest ważna

Wyeliminuj używki, przede wszystkim cukier, kofeinę, teinę i alkohol. Zamiast kawy i mocnej herbaty pij zioła. W przypadku nawracających migren świetnie sprawdzi się kozłek lekarski, a wdychanie aromatu olejku z mięty pieprzowej ukoi zmysły, kiedy migrena czai się już w przedsionku. Unikaj wszelkich wzmacniaczy smaku i ostrych przypraw. Osoby ze skłonnością do migreny powinny również wystrzegać się produktów bogatych w tyraminę np. bananów, twardych serów, jogurtów, orzechów, awokado.

 

Kiedy migrena już nadejdzie postaraj się zadbać o ciszę. Zgaś światło, wyłącz urządzenia z sieci i połóż się do łóżka. W tym wypadku sen i spokój będą najlepszym lekarzem.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz