fbpx

Bielik zwiastunem wiosny – w regionie do lęgów przygotowuje się już ponad 100 par

Ponad sto par bielików rozpoczyna okres lęgowy na obszarze województwa lubuskiego — poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Te drapieżne ptaki są największymi z gniazdujących na terenie Polski.

Za sprawą wiosennej aury w regionie lubuskim, aktywność godowa bielików nabrała tempa. Bielewicz zaznaczył, że godowe zachowania są preludium do kluczowego okresu w życiu ptaków — sezonu lęgowego. Obecnie te orły naprawiają lub wznoszą nowe gniazda w swoich terytoriach oraz angażują się w godowe loty, co umacnia ich relacje partnerskie, aby w pierwszej połowie marca przystąpić do składania jaj.

Bieliki, będące największymi szponiastymi ptakami w Polsce, należą do gatunków najszybciej rozpoczynających lęgi. Długi czas inkubacji jaj i proces wychowawczy młodych, trwający do późnego lata, zmusza je do wczesnego rozpoczęcia sezonu rozrodczego. Wychowanie potomstwa stanowi dla dorosłych osobników duże wyzwanie, wymagające zapewnienia odpowiedniej ilości pożywienia.

Gniazda bielików, mogące ważyć nawet tonę, mają do 4 metrów wysokości i 2,5 metra średnicy. Bielewicz wskazał, że ptaki te wybierają potężne, ponadstuletnie drzewa dla stabilności swoich imponujących gniazd. Nie tylko gniazda są duże, ale również ich terytoria lęgowe, rozciągające się na 60 do 300 km kwadratowych.

Ornitolodzy odnotowują, że w województwie lubuskim mieszka ponad 100 par bielików, co stanowi pięciokrotny wzrost w porównaniu do lat 80. XX wieku. Ptaki te są pod ciągłą opieką pracowników RDOŚ, leśników i ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów.

„Na początku ubiegłego stulecia ten ptak był na krawędzi wymarcia, ale zdolność do adaptacji w zmieniającym się środowisku, połączona z wieloletnią ochroną gatunku doprowadziła do tego, że populacja w Polsce osiągnęła liczebność ponad 1,5 tysiąca par lęgowych. Teraz jest to trzecia co do wielkości populacja w Europie” – poinformował Michał Bielewicz.

Podkreślił, że ochrona bielików i ich środowiska nadal pozostaje priorytetem.

Pracownicy RDOŚ, leśnicy i członkowie Komitetu Ochrony Orłów aktywnie poszukują nowych miejsc lęgowych i tworzą wokół nich ochronne strefy. Ochrona siedlisk obejmuje zachowanie starodrzewia w lasach dla gniazdowania oraz ochronę miejsc żerowania poprzez m.in. zarybianie jezior i utrzymanie stref ciszy na wodach.

Bielewicz wskazuje, że najlepszym miejscem do obserwacji bielików w Lubuskiem są doliny dużych rzek i tereny wodne, gdzie ptaki te polują na wodne gatunki ptaków i ryby.

Bielik pełni ważną funkcję ekologiczną, eliminując słabe i chore zwierzęta, co przyczynia się do utrzymania zdrowia ekosystemów. Jest także ważnym gatunkiem wskaźnikowym dla oceny stanu środowiska.

Samice tych ptaków mogą ważyć do 6 kg i osiągać rozpiętość skrzydeł do 2,5 metra. Samce są nieco mniejsze. Dorosłe bieliki charakteryzują się ciemnobrązowym upierzeniem, jasnopłowymi szyjami i głowami, białymi ogonami i żółtymi dziobami. Żyją do 30 lat, łącząc się w pary na całe życie.

Bieliki w Polsce są objęte ścisłą ochroną prawną, co wiąże się z tworzeniem specjalnych stref ochronnych dla ich ostoi oraz ochroną na poziomie europejskim dzięki Dyrektywie Ptasiej i innym konwencjom międzynarodowym.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz