fbpx

W Makowiskach obok Bydgoszczy powstał dom w kształcie imbryka

Maciej Chęsiak z Solca Kujawskiego jest artystą, który postanowił spełnić swoją wizję, budują dom w kształcie imbryka. Według właściciela nietypowego domu ma on się kojarzyć z ciepłem i rodziną.

Nietypowy dom został wybudowany w Makowiskach pomiędzy Solcem Kujawskim a Bydgoszczą. To spokojna okolica: łąki, pola, strumień i wysokie drzewa. Budynek jest słabo widoczny z drogi wojewódzkiej nr 397, łączącej Solec Kujawski z Makowiskami. Dlatego wiedzą o nim nieliczni.

Skąd pomysł na taki dom?

– Wszystko się sprowadza do pomysłu sprzed 14 lat, kiedy szukałem celu komercyjnego, aby bardziej zmotywować się do pracy za granicą. Chciałem zarobić mniejszą sztuką na większą. Prowadzę studio tatuażu. Zajmuję się również wykonywaniem prac malowanych na ścianach przy użyciu farb w sprayu, czyli w praktyce wykonuję graffiti na zlecenie. Dodam, że gdy marzyłem o domu, marzyłem, aby nie mieszkać w standardowym kwadratowym pomieszczeniu z kredytem na 30 lat. Wróciłem więc swoimi wspomnieniami do 2004 r., gdy byłem w muzeum Salvadora Dalego w Figueres. Na dachu muzeum są olbrzymie jaja. Również w jego obrazach przewijają się jaja jako symbol życia. Wracając do dzbanka, a poprawnie rzecz biorąc – do imbryka. Chodzi tutaj o czystą symbolikę. Każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, z czym mu się kojarzy dzbanek do herbaty. Jednemu kojarzy się z aluminiowym czajnikiem stojącym na żeliwnym piecu opalanym węglem w kuchni u babci. Drugiemu okrągła forma dzbanka, czyli imbryka, kojarzy się z porcelaną. Imbryk mnie kojarzy się z domem, z ciepłem i rodziną. Chodzi tutaj o kulistą formę i materiał kojarzony z gliną, cegłą, wypalaniem. To stąd wziął się pomysł na dom – tłumaczy artysta w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Dodaj komentarz