fbpx

Niezwykłe znalezisko. To prawdopodobnie najstarszy zabytek pisma u Słowian

Inskrypcja, która składa się z siedmiu znaków, datowana na około 600 rok, została odnaleziona na stanowisku archeologicznym w Lánach koło Brzecławi (Břeclav) na południowych Morawach. Została wyryta na żebrze tura. Chociaż znaki w postaci run są germańskie, naukowcy twierdzą, że napis wykonali Słowianie.

Uniwersytet Masaryka w Brnie, który zajmuje się całą sprawą, ocenia znalezisko z Lán jako „absolutnie wyjątkowe” przypominając, że do tej pory za najstarsze pismo Słowian uważano głagolicę stworzoną przez św. Cyryla. Święty zapisał za jej pomocą mowę, jaką posługiwali się w IX w. Słowianie z rejonu Sołunia (Salonik w dzisiejszej Grecji).

Żebro tura zostało odkryte  jeszcze w 2017 roku, jednak dopiero teraz naukowcy podzielili się swoimi odkryciami.  Zdaniem specjalisty z zakresu języków starogermańskich Roberta Nedomy z Uniwersytetu w Wiedniu litery należą do tzw. furthaku starszego, alfabetu runicznego używanego od II do VII wieku. Składał się on z 24 znaków, siedem ostatnich zapisano na kości z Lán.

Chociaż dotychczas uważano, że furthakiem starszym posługiwały się wyłącznie plemiona germańskie, naukowcy zwracają uwagę, że w tym wypadku – po raz pierwszy – mamy do czynienia z odnalezieniem germańskich run w niegermańskim kontekście.

Stanowisko, na którym dokonano odkrycia, to wykopaliska osady ludności należącej do kultury praskiej. Obejmowała ona między innymi znaczne części terytoriów współczesnych Czech i Polski, a także Słowację, i jest powszechnie uważana za kulturę słowiańską. Ponadto zdaniem naukowców Słowianie zamieszkiwali te tereny od końca epoki wędrówek ludów po IX w., kiedy to używanie języka słowiańskiego na Morawach potwierdzają już źródła historyczne.

– Fakt, że  prawdopodobnie chodzi o najstarszy zabytek pisma u Słowian, jest oczywiście interesujący dla blisko 300 mln ludzi posługujących się językami słowiańskimi – uważa kierownik Katedry Archeologii i Muzeologii Uniwersytetu Masaryka, Jiří Macháček.

 

Źródło: tvpinfo.pl

Dodaj komentarz