fbpx

Polski naukowiec obala jedną z ważniejszych teorii fizyki

Jeden z najbardziej wybitnych polskich fizyków, prof. Krzysztof Meissner, poświęcił 17 lat na badanie teorii strun i doszedł do wniosku, że nie odpowiada ona kluczowym pytaniom naukowym. W rozmowie z Maciejem Kaweckim opowiada o swojej karierze, osiągnięciach oraz wątpliwościach.

Czym jest teoria strun?

Czy możliwe jest określenie liczby wymiarów, w których istniejemy? Ta zagadka została poruszona przez dr. Macieja Kaweckiego w materiale na kanale This is IT, gdzie rozmawiał z prof. Krzysztofem Meissnerem. Całość wywiadu można obejrzeć poniżej.

W nagraniu Meissner tłumaczy prosto i zrozumiale o teorii strun, opierającej się na założeniu, że elementarne cząstki to wibracje jednowymiarowych “strun”. Początkowo sądzono, że istnieje tylko jedna taka teoria, ale okazało się, że jest ich wiele. Profesor podkreśla kilka problemów zwanymi “teorią wszystkiego”.

Po pierwsze, nawet nie ograniczając się do teorii strun, nie udało się stworzyć teorii w pełni odpowiadającej rzeczywistości, którą obserwujemy. Kolejny problem wiąże się z tym, że teoria strun nie wyjaśnia, co działo się we wczesnym wszechświecie, gdy zawodzi teoria cząstek elementarnych. Meissner uważa również, że teoria strun niszczy piękno ogólnej teorii względności.

“Dla mnie stworzenie świata to nie jest stworzenie tego świata, który nas otacza, tylko to jest stworzenie praw fizyki” – Prof. Krzysztof Meissner.

Warto dodać, że teoria strun nie została dotąd potwierdzona dowodami, a Meissner nie jest jej jedynym krytykiem. Aby dowiedzieć się więcej, warto przeczytać artykuł o teorii strun na American Scientist.

W wywiadzie poruszono również kwestię istnienia miejsc w kosmosie bez praw fizyki i skutków wpadnięcia człowieka do czarnej dziury.

Prof. Krzysztof Meissner – znaczący naukowiec

Profesor Krzysztof Meissner to polski teoretyk fizyki cząstek elementarnych, znany z wkładu w rozwój fizyki teoretycznej, badań nad zjawiskami kwantowymi i teorią strun. Związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie prowadzi badania i wykłady, angażuje się także w międzynarodowe projekty naukowe. W 2020 roku, w swoim wykładzie noblowskim, laureat Nagrody Nobla Roger Penrose wskazał Meissnera jako jednego z czołowych umysłów fizycznych.

Meissner jest autorem licznych publikacji naukowych, które znalazły uznanie na arenie międzynarodowej. Opublikował dwie książki: “Klasyczna teoria pola” (2002) oraz “Fizyk w jaskini światów” (współautorstwo z Jerzym Sosnowskim). Aktywnie udziela się w popularyzacji nauki, biorąc udział w wielu wykładach i prezentacjach, które mają na celu przybliżenie skomplikowanych koncepcji fizycznych szerszemu gronu odbiorców.

Dodaj komentarz