fbpx

Precyzyjna walka z nowotworami. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii zainwestowało w akcelerator TrueBeam

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii (ZCO) dokonano instalacji nowoczesnego akceleratora TrueBeam, który kosztował blisko 12,5 mln zł. Urządzenie to jest niezbędne do dokładnego napromieniania guzów nowotworowych, jednocześnie chroniąc zdrowe tkanki w bezpośrednim sąsiedztwie guza.

Adrian Sikorski, dyrektor ZCO, podkreśla znaczenie wojewódzkich centrów onkologii w całym systemie opieki onkologicznej kraju. Dla tych ośrodków kluczowe jest zapewnienie dostępności najwyższej jakości opieki onkologicznej w danym regionie. – Przy planowaniu inwestycji musimy zawsze mieć na uwadze, że dostęp do najbardziej zaawansowanych metod leczenia nowotworów nie powinien zależeć od miejsca zamieszkania pacjenta – zaznacza. – Dlatego tak istotne jest dla nas wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia w rozwijaniu naszego szpitala. Cieszy nas fakt, że nasi pacjenci mają dostęp do najefektywniejszych i najbezpieczniejszych technologii. W ZCO posiadamy zespół wybitnych specjalistów i najnowocześniejszy sprzęt, co jest dla nas, jako mieszkańców regionu, niezmiernie ważne.

Akcelerator TrueBeam umożliwia skupione napromienianie zmian nowotworowych, które mogą pojawiać się w dowolnym miejscu w ciele pacjenta. Urządzenie generuje wiązki promieniowania jonizującego, które precyzyjnie docierają do tkanki chorobowo zmienionej, niszcząc ją. Ten wysoki stopień precyzji pozwala na zachowanie zdrowych tkanek otaczających guz, co z kolei znacznie zmniejsza ryzyko niepożądanych efektów terapii.

Waldemar Kot, kierownik Zakładu Fizyki w ZCO, zwraca uwagę, że posiadamy teraz najnowocześniejszy sprzęt do radioterapii, wyposażony w najnowszą dostępną wersję oprogramowania. – Pozwala nam to na leczenie różnych rodzajów nowotworów. W zależności od zastosowanej techniki napromieniania, dzięki pięciu akceleratorom możemy leczyć codziennie od 30 do 60 pacjentów. Dla każdego pacjenta kwalifikowanego do radioterapii przygotowywany jest indywidualny i szczegółowy plan leczenia – dodaje.

Dr Michał Falco, kierownik oddziału klinicznego radioterapii ZCO, zauważa, że nowy akcelerator TrueBeam jest zbliżony do urządzeń wcześniej używanych. Niemniej jednak, nowe urządzenie znacząco ulepszy proces leczenia pacjentów, zwłaszcza przy wykorzystaniu dynamicznych technik napromieniania, a także podczas leczenia całego ciała lub szpiku w ramach procedur przeszczepu szpiku w przypadku schorzeń onkohematologicznych.

Zakup nowego akceleratora został sfinansowany w ramach ministerialnego zadania “Doposażenie zakładów radioterapii”, jako część projektu “Narodowa Strategia Onkologiczna”. Całkowity koszt urządzenia wyniósł 12,5 mln zł, z czego 8,5 mln zł zostało pokrytych dotacją Ministerstwa Zdrowia, a resztę kwoty szpital zasilił ze środków własnych. Ta inwestycja stanowi kolejny krok w dążeniu Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii do zapewnienia pacjentom najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych metod leczenia nowotworów.

Dodaj komentarz