fbpx

Pierwsza polska restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin

Prestiżowy tytuł został przyznany jednemu z krakowskich lokali gastronomicznych — Bottiglieria 1881.

Pierwszą w historii Polski gwiazdkę Michelin, uznaną za najważniejsze wyróżnienie w świecie kulinarnym, zdobył Wojciech Modest Amaro dla Atelier Amaro w 2013 roku. Trzy lata później, kolejną gwiazdkę przyznano warszawskiej restauracji Senses (obecnie nieistniejącej), a w 2020 roku — krakowskiej Bottiglieria 1881. To ostatnie miejsce, pod kierownictwem szefa kuchni Przemysława Klimy, osiągnęło nie tylko ten prestiżowy tytuł, ale również ustanowiło dwa rekordy — Klima stał się najmłodszym szefem kuchni wyróżnionym gwiazdką Michelin i zdobył to wyróżnienie w ekspresowym tempie.

Obecnie Bottiglieria 1881 ma kolejny powód do dumy — stała się pierwszą w Polsce restauracją, która otrzymała dwie gwiazdki Michelin.

Degustatorzy z renomowanego przewodnika uzasadnili swoją decyzję wysoką jakością serwowanych dań, które są zróżnicowane i doskonale wykonane. Zauważyli także, że restauracja koncentruje się na używaniu lokalnych, sezonowych składników. „Stoliki z widokiem na otwartą kuchnię to gratka dla tych, którzy cenią możliwość obserwacji mistrzów w akcji. Dojrzałość i pewność siebie szefa kuchni są widoczne w eleganckich i unikalnych daniach. Skromne opisy dań w menu, takie jak „Ryba z groszkiem” czy „Wieprzowina po wiejsku”, są w szokującym kontraście do skomplikowanej struktury i wielowymiarowego smaku każdej potrawy” – zaznaczyli inspektorzy.

Tegoroczne oceny Michelin objęły 49 restauracji z Warszawy, Krakowa i — po raz pierwszy — Poznania. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy ogłosić pierwszą w Polsce restaurację z dwiema Gwiazdkami Michelin. Regularnie obserwujemy postęp na scenie kulinarnej w Krakowie i Warszawie, a w tym roku mieliśmy okazję poszerzyć nasze horyzonty o Poznań. Inspektorzy Michelin byli pod wrażeniem dynamizmu i szybkiego rozwoju rynku restauracyjnego w tym mieście, gdzie odkryli wiele wyjątkowych miejsc wartych rekomendacji” – powiedział Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin.

Poznańska Muga oraz warszawska NUTA, prowadzona przez szefa kuchni Andre a Camastrę, znany z Senses, otrzymały po jednej gwiazdce.

Inne prestiżowe wyróżnienia, znane jako Bib Gourmand, które są przyznawane za doskonały stosunek jakości do ceny, trafiły do takich miejsc jak MOLÁM w Krakowie, Fromażeria i TU.REStAURANT w Poznaniu, a także Koneser Grill, Kieliszki na Próżnej, Le Braci i alewino w Warszawie.

Przyznanie drugiej gwiazdki dla Bottiglieria 1881 oznacza kolejny wielki krok dla polskiej sceny kulinarnej. Sukces ten pokazuje, że polscy kucharze, podążając za światowymi trendami i korzystając z lokalnych, sezonowych produktów, potrafią tworzyć dania na najwyższym, światowym poziomie. Potwierdza to, że kulinarny krajobraz Polski rozwija się i jest doceniany na arenie międzynarodowej.

 

Dodaj komentarz