fbpx

Naukowcy z Singapuru znaleźli sposób zbierania energii z wibracji o niskiej częstotliwości

1

Źródło: sxc.hu

Zespół naukowców z singapurskiej Agencji Nauki i Technologii ogłosił, że odnaleziono sposób, aby efektywnie gromadzić energię elektryczną z wibracji o niskiej częstotliwości i stosować ją do zasilania małych urządzeń elektronicznych.

Do eksperymentów uczeni użyli azotan glinu, ponieważ jest to jeden z materiałów naturalnie gromadzących ładunek elektryczny w odpowiedzi na naprężenia mechaniczne. Zjawisko to jest dobrze znany jako tak zwany efektu piezoelektryczny.

Pomysł wykorzystania wibracji o niskiej częstotliwości, do wytwarzania energii elektrycznej, nie jest nowy, ale to co osiągnięto stanowi technologiczny duży krok naprzód. Wcześniej uważano, że ilość pobranej energii zależy od wielkości urządzenia. Obecnie w użyciu jest tylko jedna częstotliwość, co znacznie zmniejsza efektywność produkcji energii elektrycznej.  Nowa metoda pozwala na stosowane szerokiego zakresu częstotliwości i może działać nawet w małych urządzeniach takich jak czujników bezprzewodowe.

Oczywiście pojawienie się nowej technologii nie oznacza, że ​​już wkrótce zaczniemy zasilać swoje domy za pomocą dźwięków płynących z otoczenia.  Jednak technologia ta może się bardzo przydać w rozwoju systemów bezprzewodowego nadzoru i w medycynie.

Na podstawie: Science Daily

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz