fbpx

W Warszawie powstanie najdłuższy na świecie most dla rowerzystów i pieszych

Nowy most na Wiśle połączyć ma Pragę z Powiślem, przejście będzie dostępne tylko dla pieszych i rowerzystów. Prezydent Warszawy poinformował dziś o budowie kładki na specjalnej konferencji prasowej

Nowy most łączący Pragę z Powiślem ma mieć długość 500 metrów, będzie to najdłuższa konstrukcja tego typu na świecie. Budowa była zapowiadana już w 2017 r., dziś prezydent stolicy oficjalnie potwierdził to, że projekt wejdzie w życie i zdradził więcej szczegółów dotyczących nowego mostu.

– Wszystkie pozwolenia na budowę są już prawomocne, a budowa kładki jest częścią większego planu „zszycia” ze sobą dwóch brzegów Wisły i usprawnienia komunikacji pieszej oraz rowerowej między obydwoma stronami. „Skupialiśmy się do tej pory przede wszystkim na tym, żeby Warszawa przyciągała do siebie ludzi, żeby to było miejsce dobre do pracy, natomiast w tej chwili przyszedł czas na nowy etap miasta, które będzie przede wszystkim miastem dobrym do mieszkania, rozrywki i spędzania wolnego czasu i myślę, że ten projekt się do tego przyczyni” – mówił Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej poświęconej budowie nowego mostu.

Projekt nowej kładki został wyłoniony na drodze międzynarodowego konkursu. Spośród 40 zgłoszonych prac wygrała koncepcja spółki Schuessler-Plan Inżynierzy. Kładkę wyróżnia elegancka forma, która „nie konkuruje z charakterystycznymi obiektami zlokalizowanymi w jej sąsiedztwie”. Nie będzie to jednak prosty most. Trasa łamie się w kilku miejscach, w których zaplanowano punkty widokowe. Całość przypomina rozciągnięty zygzak.

Według wstępnych założeń budowa kładki ma się zakończyć w 2023 r.

Poniżej wizualizacja projektu:

Dodaj komentarz