fbpx

Nowy najmłodszy miliarder na świecie, który sam doszedł do fortuny. Rzucił szkołę, kiedy miał 19 lat

Alexander Wang ma 25 lat i jest najmłodszym miliarderem na świecie. Jest właścicielem firmy, które dostarcza sztuczną inteligencję. Współpracuje między innymi z armią Stanów Zjednoczonych. Z jego rozwiązań korzysta również ukraińskie wojsko.

Alexander Wang nie ukończył studiów. W wieku 19 lat przerwał naukę na prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Teraz jego firma Scale AI z siedzibą w San Francisco pracuje m.in. dla amerykańskich sił zbrojnych. Scale AI podpisała już trzy kontrakty o wartości do 110 mln dol., w ramach których firma ma dostarczyć rozwiązania pomocne przy stosowaniu sztucznej inteligencji — informuje amerykański Forbes.

Wang założył wraz z Lucy Guo firmę Scale juz po pierwszym roku studiów

Powiedziałem rodzicom, że to będzie tylko moja praca na lato. Oczywiście nigdy nie wróciłem do szkoły — opowiada Wang na łamach „Forbesa”.

Wartość Scale AI szacuje się na 7,3 mld dol. Wang ma w niej 15 proc. udziałów, które są warte miliard dolarów, co czyni go najmłodszym na świecie samodzielnie zarabiającym miliarderem. Tuż za Wangiem jest Pedro Franceschi, 25-letni Brazylijczyk, współzałożyciel firmy Brex zajmującej się kartami kredytowymi.

Zdobycie informacji

Dzięki wykorzystaniu technologii firmy Scale AI możliwe jest przeanalizowanie w krótkim czasie zdjęć satelitarnych. Można m.in. określić, jak duże szkody wyrządzają rosyjskie bomby w Ukrainie.

Technologia Scale AI jest przydatna także poza wojskiem. Z jej usług korzysta już ponad 300 firm, w tym General Motors i Flexport. Najważniejszym celem, jaki postawili przed sobą Wang i Guo, była możliwość „wydobycia złota” z rzeki nieprzetworzonych informacji, np. milionów dokumentów przewozowych w przypadku firm z branży logistycznej lub nieprzetworzonych nagrań z samojeżdżących samochodów.

Każda branża korzysta z ogromnych ilości danych. My chcemy pomóc uwolnić potencjał tych danych — dodaje Wang.

Dodaj komentarz