fbpx

Ukraiński paraolimpijczyk odzyskał w Polsce wzrok po 30 latach

Serhij Sydorenko dzięki operacji przeprowadzonej w Katowicach odzyskał wzrok. 55-letni paraolimpijczyk z Ukrainy był niewidomy przez 30 lat. Zabieg przeprowadzony był pod kierunkiem profesora Edwarda Wylęgały, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. — Zaczynam nowe życie — powiedział Sydorenko po zabiegu, który odbył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

O operacji przeprowadzonej tuż przed świętami Bożego Narodzenia poinformował w sobotę Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

“To jak wigilijny cud. Pacjent z Ukrainy, po 30 latach dzięki operacji w Katowicach odzyskał wzrok i mógł wreszcie spojrzeć w oczy swojej żony i dzieci” — przekazała uczelnia w mediach społecznościowych.

55-latek odzyskał wzrok dzięki polskim lekarzom

55-letni Serhij Sydorenko stracił wzrok po oparzeniu obu oczu. Rozróżniał jedynie ruch i światło. Od czasu wypadku, do którego doszło 30 lat temu, opiekowała się nim żona Tamara. Nie zrezygnował jednak ze sportowej pasji. Dwa razy zdobywał medale w judo podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney i Pekinie.

Jak informuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, sportowiec wraz z rodziną wyjechał z ogarniętej wojną Ukrainy. Trafił do wyspecjalizowanego m.in. w okulistyce Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, gdzie został zdiagnozowany i zakwalifikowany do kolejki oczekujących na operację.

“Zaczynam nowe życie”

Zabieg wykonał wraz z zespołem prof. dr hab. Edward Wylęgała, szef okulistyki w katowickim ośrodku oraz kierownik ulokowanej w Zabrzu części Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach — Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych.

— Wykonaliśmy zabieg usunięcia bielma rogówki, połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki typu Boston 1. Pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu odzyskał wzrok — wyjaśnił profesor.

Medyk nie krył, że przywrócenie wzroku ukraińskiemu pacjentowi należało do najbardziej wzruszających momentów w jego zawodowej karierze.

– Nidy nie zapomnę, jak spojrzał żonie w oczy. Nie zapomnę tego wyrazu szczęścia w zdrowych oczach. To

— Zaczynam nowe życie — stwierdził po operacji Serhij Sydorenko, cytowany przez przedstawicieli katowickiej uczelni.

Dodaj komentarz