fbpx

Polskie studentki z pierwszą nagrodą w konkursie architektonicznym. Zaprojektowały kaplicę w Senegalu

Paulina Górecka z Politechniki Wrocławskiej, Natalia Serafin z Politechniki Warszawskiej i Anita Wiśniewska z Politechniki Gdańskiej zwyciężyły w międzynarodowym konkursie Kaira Looro International Architecture Competition. Ich projekt kaplicy w Senegalu ma szansę na realizację, jeśli spodoba się mieszkańcom Tanaf.

Bryła miałaby być zbudowana z desek drzewa palmowego. Paulina Górecka tłumaczy, że to materiał dostępny w Senegalu, odporny na sól i wodę.

– Platforma, na której stoi obiekt, łagodnie wyrasta z ziemi, wynosząc kaplicę na wysokość metra ponad poziom gruntu. Podniesienie zapewni całoroczną dostępność obiektu, także podczas wylewania rzeki w porze deszczowej. Tym samym forma odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w środowisku w ciągu roku – mówią autorki projektu.

Projekt dla kilku wyznań

Uczestnicy konkursu mieli zaprojektować budynek dostosowany do ograniczeń środowiska naturalnego. Tanaf, podobnie jak 350 innych wsi leżących w dolinie rzeki Casamance w Senegalu, boryka się z suszą i wysokim zasoleniem gleby.

Zaleceniem organizatora było także stworzenie kaplicy, w której mogą modlić się cztery wyznania – muzułmanie, katolicy, prawosławni i animiści. Obiekt architektoniczny powinien także zmienić funkcję w razie potrzeby.

Z projektem zapozna się lokalna społeczność i zdecyduje o jego realizacji.

Drugie miejsce w konkursie zajęła grupa z Rumunii, trzecie z Wielkiej Brytanii. Wszystkie finałowe projekty można obejrzeć tutaj. Nazwa konkursu – “Kaira Looro” w języku ludności zamieszkującej Tanaf oznacza pozdrowienie wyrażające szacunek i chęć niesienia pokoju.

Źródło: Politechnika Wrocławska, facebook.com

Dodaj komentarz