fbpx

Oto korzyści z całowania! O kilku z pewnością nie wiesz

Uruchamia 24 mięśnie twarzy, pozwala spalić kalorie, buduje bliskość i intymność oraz poszerza mikrobiotę w naszym organizmie. O czym mowa? Oczywiście o francuskim pocałunku! A korzyści z całowania jest znacznie więcej!

 

Całowanie na bliskość

Całowanie może nie tylko zbliżać pary intymnie – jest również kluczowym elementem w budowaniu długotrwałych relacji partnerskich. Już 6-sekundowy pocałunek pogłębia bliskość i wzajemną więź – a pomaga w tym układ endokrynny. Podczas namiętnego pocałunku w ciele dochodzi do wyrzutu endorfin, czyli serotoniny („hormonu szczęścia”), oksytocyny („hormonu miłości”) i dopaminy (hormonu „nagrody”). I choć ich stężenie jest najwyższe podczas początkowej fazy miłości, badania pokazują, że w długoletnich związkach, w których pocałunki są stałym elementem codzienności, osoby deklarowały wyższe zadowolenie z życia, niższy poziom stresu i większą zażyłość z partnerem.

Biologiczne korzyści

Ale romantyzm to nie wszystko. Okazuje się też, że całowanie w pozytywny sposób wpływa na mięśnie twarzy – przy namiętnym pocałunku uruchamia się aż 24 mięśni i kilka dodatkowych w obrębie karku i szyi – zdecydowana większość osób podczas pocałunku przechyla głowę delikatnie w prawo. Badacze z Uniwersytetu Ruhry w Bochum twierdzą, że było to udziałem aż 65 proc. uczestników badania.

Podczas wymiany śliny dzielimy się z partnerem również całym kosmosem bakterii – a konkretnie wymieniamy ze sobą ok. 80 mln organizmów. Ale spokojnie! Nasz organizm lubi wyzwania – całowanie podnosi poziom odporności i poszerza mikrobiotę jelitową. Ponadto jeden namiętny pocałunek to aż 6 spalonych kalorii.

Kilka ciekawostek

Czy wiedziałeś, że święto pocałunku przypada na 6 lipca i 28 grudnia? Nie jest do końca pewne, kto wpadł na ten pomysł, ale idea stworzenia nietypowego święta tak bardzo spodobała się ONZ, że w latach 90. ustanowiła 6 lipca oficjalnym dniem całowania. Co więcej, okazuje się też, że istnieje dziedzina nauki, która bada wpływ całowania na psychikę i ciało – nosi ona nazwę filematologii. Dzięki niej wiemy, że całowanie w znaczący sposób obniża poziom kortyzolu, ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu we krwi.

Sposób na lepszy pocałunek

Badacze odkryli, że lepiej nawilżone usta to więcej przyjemności z całowania. Ale zanim pobiegniesz do drogerii po nawilżający sztyft śpieszymy wyjaśnić, że chodzi o… wodę. Osoby, które spożywały więcej wody miały jędrniejsze i bardziej ukrwione usta, a tym samym doświadczały większej przyjemności z całowania partnera. Jeśli zatem planujesz w weekend randkę, koniecznie odpowiednio wcześniej napij się wody!

 

Koniecznie przeczytaj też:

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Ofeminin

2 thoughts on “Oto korzyści z całowania! O kilku z pewnością nie wiesz

Dodaj komentarz