fbpx

Grażyna Wolszczak pozwała za smog i wygrała. Skarb Państwa musi wypłacić odszkodowanie

Zakończył się proces Grażyny Wolszczak wytoczony przeciwko Skarbowi Państwa w sprawie smogu. Aktorka wygrała. Ten precedens może wywołać prawdziwą lawinę roszczeń.

Według opinii sądu państwo zwalczało problem zbyt mało intensywnie i za późno. Dlatego też wniosek powódki o wypłatę zadośćuczynienia został uwzględniony.

– W ocenie sądu istnieje takie dobro jak prawo do korzystania z walorów czystego powietrza. Można więc mówić z całą pewnością o jej krzywdzie powódki, gdyż to ograniczenie doprowadziło ją do przygnębienia i spowodowało obawę o swoje zdrowie – tłumaczyła sędzia Barbara Syta-Latała. Ministerstwo Energii i Środowiska ma teraz zapłacić 5 tysięcy złotych na cel charytatywny. Wyrok nie jest prawomocny.

– Nie ma co udawać, jestem wzruszona. Ludzie, mamy wielką moc! Nie spodziewałam się, że sąd w całości podzieli moje zdanie – powiedziała aktorka łamiącym się głosem.

Nie potrafiła ukryć silnych emocji i zaraz po tym, kiedy sąd ogłosił jej zwycięstwo, zalała się łzami.

Grażyna Wolszczak jest ambasadorką kampanii „Pozywam za smog”, której inicjatorką jest aktorka Katarzyna Ankudowicz

W procesie przeciwko Skarbowi Państwa aktorkę reprezentował mecenas Radosław Górski. Po rozprawie radca prawny podkreślił, że to wyrok przełomowy w skali Polski i Europy. – Sąd powiedział, że odszkodowanie jest symboliczne i nie jest adekwatne do tego, co Skarb Państwa wyrządził powódce, więc myślę, że w kolejnych procesach i większe kwoty wchodzą w grę – mówił. – Państwo powinno zrobić sobie rachunek ewentualnych strat, jeśli ludzie pójdą masowo do sądu. Zadośćuczynienia i odszkodowania w walce ze smogiem mogą dotyczyć miliardów złotych – dodał.

Górski przypomniał, że przygotowywany jest już pozew zbiorowy w sprawie smogu, do którego może dołączyć każdy (więcej na stronie: pozywamsmog.eu).

Celem pozwu grupowego jest przede wszystkim przesądzenie, że za szkodę i krzywdę obywateli wynikającą z kiepskiego stanu powietrza w Polsce, odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa.

 

 

Czytaj więcej na: hellozdrowie.pl

Foto: fakt.pl

Dodaj komentarz