fbpx

Naukowcy potwierdzają – psy potrafią rozpoznać złych ludzi

Wielu ludzi chciałoby mieć psa. Zwierzaka, którym mogliby się opiekować, takiego do przytulania, a także z którym mogliby się bawić, wiernego przyjaciela, który kochałby nas tak samo mocno, jak my jego. Jednak jak wskazują wyniki nowego badania, nie u wszystkich będzie to możliwe. Naukowcy odkryli, że psy potrafią rozpoznać osobę, która nie jest godna zaufania, i wówczas nie będą jej lubić.

Czy mój pies wie, kiedy kłamię?

Każdy zdaje sobie sprawę, że psy to bardzo inteligentne stworzenia, które są w stanie wiele się nauczyć dzięki odpowiednim, przemyślanym technikom szkoleniowym. Jednak ilość informacji, jaką pies naprawdę potrafi dostrzec, jest wprost zadziwiająca! Na japońskim uniwersytecie zostało przeprowadzone pewne badanie. Akiko Takaoka wraz ze swoimi kolegami z pracy spróbowali sprawdzić, czy pies zaufa osobie, która go okłamuje.

Eksperyment podzielono na trzy części. Badacze chcieli dowiedzieć się, czy pies potrafi wyczuć, że dana osoba jest godna zaufania, dlatego konieczne było utworzenie kilku grup testowych, aby zebrać dokładne informacje. Akiko Takaoka wybrał 34 psy, które miały wziąć udział w jego badaniu.

Eksperyment

W pierwszej fazie eksperymentu badacze wskazywali pudełko, w którym ukryto psią karmę. Pies biegł we wskazanym kierunku, otrzymując nagrodę ukrytą w środku. W drugiej fazie wskazywano jednak puste pudełko, wówczas pies biegł we wskazanym kierunku, ostatecznie nie otrzymując żadnej nagrody. W trzeciej fazie eksperymentu naukowcy ponownie wskazywali pudełko z karmą w środku, jednak tym razem psy nie reagowały ze względu na mylące informacje, jakie otrzymały w fazie drugiej.

W trzeciej fazie psy nie wierzyły “kłamcom”, i dlatego przestały zwracać uwagę na ich polecenia.

Wszystkie psy, jakie wzięły udział w eksperymencie, wykazały to samo zachowanie – kiedy odkryły, że zostały okłamane w drugiej fazie eksperymentu, nie zaufały już ponownie wskazówkom tych osób.

Co jeszcze wiedzą psy?

Takaoka ujawnił plany na kontynuację swoich badań i eksperymentów, tym razem z udziałem wilków, ponieważ ich gatunek jest tak bardzo spokrewniony z psami. Jako że przeprowadzony eksperyment dostarczył wiele przydatnych informacji, Takaoka chciałby kontynuować swoje badania, by dowiedzieć się więcej.

Kolejne badanie nad zachowaniem psów ujawniło inne sposoby tych czworonogów na rozpoznanie złej osoby. W jednym z eksperymentów badano reakcje psów na wulgarne zachowanie ludzi: właściciel psa prosił nieznajomych o pomoc, po czym ów nieznajomy proponował psu przysmaka. Każdy pies stanowczo odrzucił propozycję przekąski od osób, które zachowały się wulgarnie, źle lub w sposób niepożądany wobec ich właściciela. Z chęcią natomiast przyjęły ofertę tych, którzy zachowali się życzliwie i pomocnie wobec ich pana.

Wulgarne, agresywne osoby nie zdołały zdobyć zaufania u psów, z kolei pomocni, szczerzy i życzliwi ludzie nie mieli z tym problemu.

Podsumowanie

Nie dziwi fakt, że psy to wysoce inteligentne stworzenia, które zauważają wiele ludzkich zachowań, podczas gdy my sami często nie zdajemy sobie z niczego sprawy. Badania ujawniły wiele na temat psich zachowań, preferencji i inteligencji, dlatego jeśli chcecie, by pies was kochał i darzył zaufaniem, upewnijcie się najpierw, że na nie zasługujecie! W przeciwnym razie warto rozważyć wybór innego zwierzęcia.

 

Źródło: healthy-holistic-living.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz