fbpx

„Kobieta to nie twój odwyk”. Ruch barberów zachęca mężczyzn, żeby uporali się ze swoją traumatyczną przeszłością

Ruch, którego motto głosi „She is not your rehab” (Kobieta to nie twój odwyk), zachęca mężczyzn do leczenia przeżytej traumy poprzez szczerą rozmowę, co może przyczynić się do rozwiązania problemu przemocy domowej.

Pomysłodawcami tej inicjatywy byli pracownicy męskiego zakładu fryzjerskiego „My Father’s Barbers” w Christchurch, w Nowej Zelandii. Zakład ten znany jest jako miejsce, gdzie „mężczyźni idą, aby się wyleczyć”, a obecnie nawołuje do uporania się z bolesnymi wspomnieniami przemocy w dzieciństwie, aby uniknąć tzw. projekcji, czyli przypisywania innym własnych niepożądanych uczuć lub zachowań.

Właściciel, Matt Brown, jest światowej sławy fryzjerem i przewodniczącym ugrupowania. Jak twierdzi, jego firma stała się swego rodzaju bezpieczną strefą, gdzie mężczyźni mogą śmiało mówić o problemach, z jakimi się borykają.

„Nasz ruch jest zainspirowany moimi klientami, którzy, siedząc na fotelu, byli w stanie rozmawiać, wziąć odpowiedzialność za poradzenie sobie ze swoimi problemami i włożyć w to wysiłek. Czasem oznacza to uzyskanie pomocy od innych… rozmowa z przyjaciółmi, lub wizyta u psychologa” – mówi pan Brown.

Odwiedzają go klienci w różnym wieku, od chłopców do starszych mężczyzn, i wielu z nich doświadczyło przemocy w dzieciństwie, lub nadal odczuwa skutki dorastania w domach dziecka.

„Takie dzieci dorastają i stają się dorosłymi, którzy nadal noszą ten ból ze sobą i przenoszą go na swoich bliskich.”

W sierpniu pan Brown wraz ze swoimi przyjaciółmi i pracownikami wykonał hakę, tradycyjny taniec w rejonie Nowej Zelandii, a także opowiedział podczas prezentacji na Ted Talk o swoim traumatycznym dzieciństwie.

Ruch ten zyskał na popularności dzięki koszulkom z napisem „Kobieta to nie twój odwyk”, jakie nosili pan Brown wraz ze swoją drużyną. Sprzedano już tysiące takich koszulek na całym świecie.

„Nigdy myślałem, że nasza inicjatywa zyska tylu zwolenników. To ruch na rzecz whānau [w języku maoryskim słowo oznaczające większą rodzinę lub ród]. Mężczyźni muszą wziąć odpowiedzialność za leczenie swojej traumy, co przyczyni się do poprawienia relacji w związkach i w rodzinach. Ta odpowiedzialność nie może spoczywać na barkach kobiet, to nie one powinny starać się uratować swoich partnerów. Nasze dzieci patrzą.”

Pan Brown ma nadzieję, że to wszystko wywoła efekt domina, w przyszłości przyczyniając się do tworzenia społeczności, w których nie gości już przemoc.

Jego żona, Sarah Brown, jest także zwolenniczką tego ruchu. – „Jesteśmy zdeterminowani, by zmienić tę kulturę… mężczyźni na całym świecie powinni usłyszeć nasz przekaz.”

Niektóre kobiety zwierzyły się jej, że zaczęły zauważać zmiany w zachowaniu i nastawieniu swoich partnerów.

„Niektóre z nich podchodziły do mnie, chcąc nam podziękować za to, co robimy” – powiedziała pani Brown.

Rosnąca popularność ruchu „Kobieta to nie twój odwyk” zainspirowała państwa Brown do nagrania podcastu na temat związków, który wyjdzie w grudniu, i do wydania książki w przyszłym roku.

 

Źródło: rnz.co.nz

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz