fbpx

Redukuje stres i zawozi małych pacjentów na zabiegi. Poznajcie Shogo, szpitalne autko Hondy

W szpitalu dziecięcym Children’s Health w hrabstwie Orange  w Kalifornii trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, ponieważ na korytarzu można czasem usłyszeć klakson samochodu, a za jego sterami zobaczyć małego pacjenta. Uspokajamy – wszystko jest pod kontrolą i całkowicie bezpieczne. Ma natomiast przynieść ulgę, komfort i uśmiech na twarzach chorych dzieci. 

Mali pacjenci mogą się teraz przemieszczać na swoje zabiegi czy badania laboratoryjne siedząc za kierownicą małej  elektrycznej Hondy.

Samochód został zaprojektowany przez inżynierów Hondy z myślą o złagodzeniu stresu i niepokoju hospitalizowanych dzieci, ale wywołał także wzruszenie u dorosłych, odpowiadających o jego powstawaniu.

Autko nosi nazwę Shogo i zostało specjalnie zaprojektowane na potrzeby poruszania się po szpitalnych korytarzach. Może transportować wszystkie kroplówki i aparaty monitorujące, których na daną chwilę potrzebuje mały pacjent. Dzięki niemu dzieci mogą same poruszać się po korytarzach w kierunku sal zabiegowych, zamieniając to, co mogłoby być stresującą podróżą, w wesołą przejażdżkę.

Widzieć radość na twarzach tych młodych pacjentów, kiedy wsiadają za kierownicę Shogo, to prawdziwa satysfakcja – powiedział Hundy Liu, kierownik ds. reklamy w American Honda Motor Co.

Randall Smock, starszy projektant zewnętrzny pojazdów dla firmy, odegrał znaczącą rolę w projektowaniu Shogo i nazwał go „pracą z miłości”.

Będą dzieckiem sam spędziłem dużo czasu w szpitalu, dlatego naprawdę chciałem, aby celem numer jeden Shogo było złagodzenie trudów pobytu w szpitalu poprzez zapewnienie dzieciom trwałego, pozytywnego wspomnienia o tym doświadczeniu.

Słyszałam, jak Charlie śmiał się bardziej niż przez cały czas pobytu w szpitalu, więc słysząc ten śmiech ponownie, chce mi się płakać, mówiąc o tym -wspomina ze wzruszeniem jedna z mam.

Shogo, oparty na japońskim słowie oznaczającym  „szybowanie w przyszłość”, został skonstruowany z myślą o hospitalizowanych dzieciach w wieku od 4 do 9 lat, które mogą z łatwością prowadzić samochód za pomocą przycisków sterujących prędkością i zarządzać mechanizmem 'jedź/ zatrzymaj’ na kierownicy. Samochodzik posiada regulowaną prędkość od 1 do 7 km/h, która jest kontrolowana przez osobę prowadzącą -pielęgniarkę lub opiekuna.

Z przodu znajduje się pojemnik na przedmioty, które dziecko chciałoby zabrać ze sobą, uchwyty na kubki, centralny klakson z różnymi opcjami dźwiękowymi oraz kieszonkę na tablicy rejestracyjnej, aby umieścić tam imię pacjenta-kierowcy.  Shogo posiada również  drążek z uchwytem, który daje opiekunom możliwość ręcznego popchnięcia pojazdu w razie potrzeby.

Cała zabawa została uwieczniona na filmie, który zdobył srebrną statuetkę podczas 2022 Clio Health Awards, ponieważ pokazuje niesamowity wpływ, jaki zabawa i śmiech mogą mieć na życie chorych dzieci.

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz